Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20993, Příležitostný příjem

Mám smlouvu o dílo na psaní článků a nevím, jestli musím přiznat příjem v DPFO. Jak postupovat?

14.3.2023 Daně

Dobrý den, od října 2022 mám u jedné organizace podepsanou smlouvu o dílo na psaní článků (jeden, max. dva měsíčně). Nyní budu vyplňovat DPFO (mám ještě příjem ze závislé činnosti a několik DPP u jiných firem). Za rok 2022 jsem odevzdala jedno dílo (článek) za odměnu cca 4 000 Kč, tento rok pokračuji v činnosti (psaní článků), ovšem od 1. 2. 2023 už jako OSVČ. Účetní z této organizace mi tvrdí, že příjem z díla (článku) uvádět v DPFO nemusím (hranice do 30 000 Kč), jiný účetní říká, že musím, protože jde o pravidelnou činnost patřící pod příjmy podle § 7. Neví prosím někdo, jak to tedy je? Přiznat tento příjem v DPFO, nebo ho tam nemusím uvádět? A jak ho v DPFO případně doložím, když mi organizace nevydá potvrzení o příjmech - smlouvou o dílo a výpisem z BÚ, kde bude částka v Kč?

Dobrý den,

od zdanění jsou osvobozeny příležitostné příjmy do 30 000 Kč/rok. Činnost psaní článků provozujete soustavně za účelem výdělku, tedy nejde o příležitostnou aktivitu. Na druhou stanu by pouhý jeden článek za celý rok definici příležitostné aktivity v roce 2022 splnit mohl.