Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #9334, Příspěvek na bydlení a trvalé bydliště

Příspěvek na bydlení a trvalé bydliště, Osobní a rodinné finance

Pokračování dotazu č. 9332: Takže když máme oba s manželém tr. bydliště na městském úřadě, můžeme žádat o příspěvek na bydlení když bydlíme v nájmu? (myslela jsem, že je nutné mít trvalé bydliště v tomto nájemním bytě). A ještě prosím jakou částku mám zadat do kalkulačky jako manzeluv příjem? 21 500 Kč před srážkou v insolvenci nebo 13 500 Kč po srážce? Od dubna se podmínky nějak mění? Kalkulačka mi napsala prispevek 1 900 Kč a od dubna 0 kč. Děkuji

Dobrý den,

u příspěvku na bydlení je vyžadováno trvalé bydliště v bytě, pro který nárokujete dávku. U doplatku na bydlení toto vyžadováno není. Trvalé bydliště si můžete v pronajatém bytě zřídit kdykoliv sama bez asistence či souhlasu majitele bytu (stačí předložit nájemní smlouvu) - k tomuto obvykle stejně vyzývá Úřad práce. Pro nárok na tuto dávku se uvažuje čistý příjem žadatele po srážkách. Od dubna se zvyšuje životní minimum, v důsledku čehož poroste i nezabavitelné minimum v insolvenci. Je tak možné, že díky tomuto zvýšení příjmů od dubna na příspěvek na bydlení nedosáhnete.