Podnikání jako OSVČ během insolvence: Jak to ovlivní vaše příjmy a splácení dluhu?

Dobrý den, zajímá mě, zdali je možné podnikat jako OSVČ v průběhu běžící insolvence a jestli s tím nejsou komplikace? Chtěl bych to mít jako vedlejší činnost, vzhledem k tomu, že normálně pracuji na HPP a srážky mi provádí zaměstnavatel. Můj příjem v průměru je 37 000 Kč čistého ze zaměstnání a tím umořím své závazky ze 100% za 3,5 roku. Mám soudem určené splácení splátkovým kalendářem a zajímá mě, jestli mi z vedlejší výdělečné činnosti něco zůstane, nebo mi veškeré výdělky budou zabaveny ve prospěch rychlejšího umoření dluhu? Měsíční příjem z vedlejší činnosti by byl cca 30 tisíc. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v insolvenci Vám každý měsíc zůstává pouze nezabavitelné minimum, které je závislé na počtu vyživovaných osob a výši Vašeho příjmu. Bez dětí Vám zůstává část peněz z výdělku max. do výše 25 700 Kč, dále jde vše na insolvenci (se 4 dětmi se hranice posouvá na 30 100 Kč). Přivýdělky nad tuto hranici jdou ze 100% na umoření Vašich dluhů (poplatíte tak dluhy rychleji, ale nic navíc Vám nyní zůstávat nebude).

OSVČ mají srážky v insolvenci komplikovanější. Insolvenční správce stanovuje zálohové srážky na základě předchozího fiskálního roku. Ve Vaší situaci (bez podnikatelské historie a s dostatečným příjmem na HPP) by tak byly srážky stanoveny pravděpodobně ve výši 100% příjmu.