Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #11674, Proč mi půjčili peníze, když nyní nemám na splátky?

Proč mi půjčili peníze, když nyní nemám na splátky?, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
5.11.2020 Půjčka

Dobrý den, v letech 2013-2016 jsem byl v insolvenci. A úspěšné jsem se oddlužil a věřitelům vše splatil na 100% . V roce 2017 jsem si vzal půjčku od společnosti Ferratum, kde mi ji postupně navyšovali. Jedná se o úvěr s pravidelnými splátkami podle výši úvěru s možností opakovaného čerpání splacené části na dobu neurčitou. Půjčku mi bez problému dali, i když jsem byl v insolvenci, podpis smlouvy proběhl jen přes potvrzení SMS kódem. Teď za ty 3 roky se dlužná částka pohybuje okolo 60 000 Kč, kde skoro 15 000 Kč jsou jen úroky atd. Momentálně nemám na tak vysoké splátky díky finančním problémům. Dá se proti tomu nějakým způsobem bránit? Jelikož je to nezákonné chtít po někomu částku, kterou není schopen splácet. Děkuji

Dobrý den,

dle Zákona o spotřebitelském úvěru se poskytovatel půjčky nad 5 000 Kč musí před sjednáním úvěru dodatečně přesvědčit, že dlužník bude schopen úvěr splácet. Domníváte-li se, že Ferratum tuto povinnost zanedbalo a např. neověřilo vaše příjmy a závazky, můžete se domáhat soudní cestou zneplatnění úvěrové smlouvy. V případě úspěchu by Vám Ferratum musela vrátit již zaplacené úroky a poplatky a Vy byste vracel jistinu dle svých možností.

Ještě bych drobně opravil vaši poslední větu v dotazu - nezákonné není chtít po někom částku, kterou není schopen splácet. To se děje běžně, že dlužníkovi dojdou síly, věřitel po něm chce peníze vrátit a vše obvykle končí exekucí nebo insolvencí. Nezákonné je poskytnout půjčku osobě o které předem víte, že pravděpodobně nebude schopna splácet (např. když už je někdo v exekuci, nemá dostatečný příjem nebo je předlužený).