Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #20456, Prodělávám na stavebním spoření

Prodělávám na stavebním spoření, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
24.1.2023 Spoření

Dobrý den, mám uzavřené stavební spoření pro syna z roku 2017. Když mi přišel roční výpis, tak jsem zjistil, že v tuto dobu vklad úročí 0,5%. Při stávající hodnotě spoření 200 000 Kč je včetně statní podpory vklad zhodnocen cca 1,5% ročně. Když jsem se ptal v ČSOB spořitelně co s tím, tak mi řekli, že nemůžu dělat nic, jen počkat než uplyne 6 letá lhůta s odkazem na VOP. Přijde mi nemorální v době kdy jsou úrokové sazby takové jaké nyní jsou, že na produktu se státní dotací může banka takto rýžovat s vědomím toho, že smlouvu prý nemůžu ukončit, protože by prý muselo k opatrovnickému soudu. Je nějaká možnost na běžícím spoření získat úrok adekvátní době? Děkuji

Dobrý den,

toto možné není - sjednaná úroková sazba je platná po celou vazací dobu (6 let). Stavební spoření byste tak měl být schopen vypovědět v řádném termínu již letos. Nejde o nic špatného či nemorálního. Ve stejné situaci jsou majitelé terminovaných vkladů, kteří si uložili před 4 lety peníze na 5 let s podobně nízkým úrokem. Naopak dnes velmi vydělávají dlužníci, kteří si zafixovali hypotéky např. za 2%. Stejně tak vydělali např. lidé, kteří si koupili nové auto před 1-2 lety (auta za tuto dobu zdražila o 30%). Majitelé nemovitostí jsou na tom podobně. Ztrátu během posledního roku naopak měli investoři do akcií. Vývoj je dynamický a vždy někdo vydělává a někdo prodělává. To je život.