Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #10576, Prominutí dluhů

Prominutí dluhů, Exekuce a insolvence

R

Dobrý den, po skoro 11 letech vedené exekuce z bankovní půjčky na mou osobu jsem doplatil jistinu a chci se zeptat, jak zažádat o doplacení dluhu s odpuštěním úroku z prodlení. Existuje nějaká šablona? Jaká je šance, že věřitel přistoupí na doplacení dluhu, když splácím měsíčně 2 000 Kč a dluh i s úroky dělá ještě 300 000 Kč?

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

na prominutí dluhů není nárok ani žádný formulář "jak žádat". Můžete zkusit svého věřitele písemně poprosit o prominutí dluhů, nicméně šance na úspěch je téměř nulová. Dlužíte peníze, které jste dosud nevrátil, a výkon exekuce úspěšně pokračuje. Věřitel nemá moc důvodů pro prominutí dluhů (to byste musel být např. nemajetný a vymáhání by muselo stát věřitele větší úsilí než by činil přínos/vymožená částka).

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

Na výhodné spoření zapomeňte! Úroky u spořicích i termínovaných účtů dál padají

15.7.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Našetřit si třeba na dovolenou a přitom ochránit peníze před inflací? Na něco takového můžete v nejbližší době zapomenout. Úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech totiž dál klesají. Jen málo jich v současnosti dosáhne alespoň na 1 %. A podle všeho se situace jen tak nezlepší.

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

14.7.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Nakoupit akcie není nic těžkého. Stačí si zařídit obchodní účet u banky, případně využít některou z populárních online obchodních platforem. Po vytvoření obchodního účtu si na něj stačí poslat počáteční investiční kapitál – a můžeme začít obchodovat. Teprve teď ale začíná to pravé finanční dobrodružství – co za tituly nakoupit? 

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

13.7.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

S dobrou zprávou pro všechny zájemce o hypotéku přišli minulý týden poslanci. Na svém jednání totiž odhlasovali zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zachovali možnost odečíst si úroky z hypotéky od daně z příjmu. Pro žadatele o hypoteční úvěr to znamená, že ušetří i statisíce korun.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#10701, Výmaz z registru dlužníků, Exekuce a insolvence, 16.7.2020

Dobrý den, budu teď v listopadu 2020 přesně 3 roky po insolvenci a chci vědět, jestli mě vymažou automaticky z registrů Solus, NRKI, BRKI a i z insolvenčního registrů. Tam to trvá 5 let, Solus 3 roky a BRKI a NRKI tam 4 roky. Jestli to pak je automaticky a nemusím nikam psát a ani volat a že po 5 letech kdybych chtěl třeba hypotéku že budu čistý, děkuji.

Dobrý den, o nic žádat nemusíte, banky přihlížejí pouze k záznamům mladších 4-5 let, hypotéka po 5 letech od skončení insolvence je bez komplikací.

TVI

#10700, Zvýšení nezabavitelné částky, Exekuce a insolvence, 16.7.2020

Dobrý den, pokud došlo ke zvýšení nezabavitelné části příjmu od 1.7., tak to reálně znamená, že se projeví až ve výplatě za červenec (tj. v srpnu) anebo už v červnové, když se vyplácí po 1.7.?

Dobrý den, zvýšení se týká červencové výplaty vyplácené v srpnu. 

P

#10699, Dluh vůči bance, Banka, 16.7.2020

Dobrý den, v červenci jsem zahájil osobní bankrot, kde jsem jako jednoho z věřitelů přihlásil svou banku a debet na bankovním účtě. Dnes jsem si šel vyzvednout důchod, ale banka si ho celý strhla k vykrytí dluhu na debetní kartě. Sice ještě můj návrh není schválen, ale byl jsem poučen, že od zahájení insolvečního řízení, tj. 02.07.2020, nesmím nic platit žádnému věřiteli a tím upřednostnit věřitele. Co mám teď dělat? Jak se mohu bránit? Banka přeci taky nemůže na účet (exekuce nemám), měla by se přihlásit s dluhem do insolvenčního řízení, ne? Děkuji

Dobrý den, většina bank má ve smluvních podmínkách ustanovení, že dluh po splatnosti může započíst vůči zůstatku na účtu. Pokud jste bance dlužil peníze a měl kladný zůstatek na účtu, banka mohla ponížit dluh o tento zůstatek na účtu. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 10 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR