Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #8886, Promlčení termínovaného vkladu

Promlčení termínovaného vkladu, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
8.2.2020 Spoření

Dobrý den p.Strasak, v lednu tohoto roku jsem se “nahodou” dovedela (mohu zaslat úplně informace o cele situaci), ze můj Termínovany Vklad v Eurech byl českou bankou zrušen (bez toho, ze by mě o tom informovali) a cely obnos byl přidán do výnosu banky.
 Jelikož nežijí v ČR a bankovní zkušenosti mám jen ze zahraničí, jsem velmi překvapena postupem i přístupem. V zahraničí mají “Dormant Accounts”, pokud na účtu není dlouhodobý pohyb, ale finance nejsou zábrany bankou.... i po 10letech. V těchto případech zákazník musí do banky a peníze se mu vyplatí. Postupovala banka správně?
Dekuji za vyřízení. M.

Dobrý den, termínovaný vklad vypisuje banka, tedy legálně může nastavit podmínky tak aby odpovídaly legislativě ČR a EU a je vždy jen na klientovi, jestli podmínky tohoto produktu přijme. Limitem například může být obecná promlčecí doba v obchodním styku, která dle Obchodního zákoníku činí 4 roky. Důležité bude, zda prostředky po vypršení TV mají být převedeny na nějaký váš účet, nebo je banka jen měla evidovat ve váš prospěch do promlčení?

Tedy v obecné rovině musím konstatovat, že je možné, že by banka po promlčení vkladu (4 roky po jeho splatnosti) odmítla vyplatit termínovaný vklad i úroky z něj. V takovém případě se můžete domáhat smíru přes ombudsmana příslušné banky, nebo můžete podat žalobu u soudu (není přitom vyloučeno, že konkrétní situaci posoudí v kontextu jiného zákona, nebo morálního práva).

Tzv. "spící účty", to může být jiná kapitola - pokud (např. běžný) účet existuje bez data splatnosti, není promlčení tohoto závazku banky časově omezeno, resp. závazky se pak promlčují až po opakovaných pokusech banky vyhledat majitele - tak jako jsme se o tom například zmínili u České spořitelny a jejich vkladních knížkách na doručitele (viz. flash-news). Ovšem rozumná banka i zde volí postup, kde příslušné prostředky věnuje na charitu, nikoliv zabaví, jak výše uvádíte.
I bez znalosti detailů vaší kauzy se zdá, že to bude k řešení pro právníky. Přeji vám hodně úspěchů.