Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #11141, Půjčila jsem přítelovi peníze, nechce splácet

Půjčila jsem přítelovi peníze, nechce splácet, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, v loňském roce jsem příteli pomohla ve finanční tísni. Jedná se celkem o 3 půjčky, takže částka není nikterak malá. Nyní se situace změnila a přítel mi peníze nechce vrátit, ani splácet. O půjčce neexistuje mezi námi žádný doklad o dohodě a není žádný očitý svědek. Lze v této situace něco dělat? Děkuji za informace.

Dobrý den,

vymáhat takto půjčené peníze mezi partnery může být poměrně komplikované. V případě soudního sporu budete muset prokázat, že jste půjčku poskytla (a za jakých podmínek - což může být bez sepsané smlouvy poměrně komplikované, bude to slovo proti slovu). Váš přítel může argumentovat, že to byl dar nebo společné výdaje. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník za úplatu vše prostuduje a doporučí Vám, zda a jak bude nejlepší peníze vymáhat. Asi Vám nyní není třeba zdůrazňovat, že vztahy nejsou o penězích. Stejně jako je statisticky prokázáno, že rodiny se třemi a více dětmi mají nejnižší rozvodovost, vztahy založené na půjčených penězích mají naopak rozchodovost téměř 100%.