Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #4100, Půjčka nebo spoření?

Půjčka nebo spoření?, Osobní a rodinné finance

MK

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Teď mám dostat smlouvu na neurčito. Můj měsíční čistý příjem mám ve smlouvě 15 000 Kč, ale ve skutečnosti mám 15 000 Kč čistého + 6 000 Kč prémie, to dělá 21 000 Kč čistého. Moje finanční výdaje jsou takové, že bydlime s rodiči na baráku a všichni 3 pracujeme. A já dávam mamce 3 500 Kč. Toto jsou moje jediné výdaje, ale z toho si třeba 6 000 Kč utratím za věci, jídlo, pití atd. Chtěl bych se zeptat, jestli mám nárok na půjčku ve výši 300 000 Kč? Je to možné? Poskytne mi to banka? Podotýkám, že nejsem v exekuci ani nemám jiné finanční zatížení (dluhy, jiné půjčky). Děkuji moc.

Dobrý den,

půjčka 300 000 Kč s úrokem/RPSN 6% při splatnosti 6 let vychází na měsíční splátku 5 000 Kč. S čistým příjmem 21 000 Kč měsíčně byste tuto půjčku určitě získal (do bankou uznaného příjmu se počítají i prémie). Otázkou spíše je, co si za 300 000 Kč chcete koupit. Nemálo mladých lidí se s první pracovní smlouvu na dobu určitou zadluží na 5-8 let kvůli koupi auta. Za další 1-2 roky obvykle zjistí, že by chtěli vlastní bydlení, jenže ještě nejsou ani v polovině splácení úvěru za auto. A banky jim v takovéto chvíli další úvěr na bydlení neposkytnou.

Využijte toho, že jste nyní schopen měsíčně ušetřit 11 500 Kč. Tolik si měsíčně v ČR nezvládne dávat stranou přes 90% domácností. V budoucnu Vám náklady na Vaší rodinu a bydlení tuto měsíční úsporu radikálně sníží. Nic si od bank nyní nepůjčujte a naopak si dávejte celých 11 500 Kč každý měsíc stranou. Ročně takto ušetříte 138 000 Kč, za 3,5 roku pak 0,5 mil. Kč. To je velmi solidní základ pro koupi vlastní nemovitosti na hypotéku. Budete-li chtít i nadále bydlet u rodičů, nemovitost pronajmete. Příjem z nájmu Vám pokryje splátky úvěru a třeba ještě něco zbude navíc. S tímto se Vám bude rodina zakládat lépe než s nedoplacenou půjčkou na auto. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

Dokumenty potřebné pro vyřízení hypotéky

19.2.2018, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Přemýšlíte o koupi nebo výstavbě nemovitosti na hypotéku? Obrňte se trpělivostí a připravte se na malou „papírovací válku“. Které dokumenty po Vás bude banka požadovat?

Nízký úrok u hypotéky nemusí být vždy nejvýhodnější

Nízký úrok u hypotéky nemusí být vždy nejvýhodnější

14.2.2018, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Většina bank se snaží „ulovit“ klienty na nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Pozornost je však třeba věnovat celkové nákladovosti úvěru. Podezřele nízký úrok často maskuje vysoké poplatky za čerpání a pojištění úvěru. Které parametry hypotéky se vyplatí sledovat?

Velké porovnání spoření – únor 2018

Velké porovnání spoření – únor 2018

12.2.2018, Spoření, Autor: Petr Jermář

ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby, 2T Repo nyní dosahuje 0,75%. Dočkají se střadatelé vyšších sazeb u spořících produktů? Které banky nabízejí nejvyšší úroky na spořících účtech a termínovaných vkladech?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

PS

#4367, Internetbanking, Běžný účet, 23.2.2018

Jak poznam v beznem prehledu uctu v internet bank, zda patba z meho bezneho uctu na cizi ucet byla uspesna? V prehledu je poznamka o odchodu penez, ale pouze pred touto polozkou je symbol kruhove sipky jdouci sama za sebou. V detailu pak kolonka o opetovnem odeslani. Znamena to, ze tato platba k tomuto datu neprobehla?

Dobrý den, v historii účtu jsou vidět jen uskutečněné platby (příchozí a odchozí). Pokud by např. na účtu nebylo dostatek hotovosti k provedení platby, platba by neproběhla (a nebyla by ve výpisu vidět). 

J

#4366, Jak platit v Čechách, Osobní a rodinné finance, 22.2.2018

Zijeme v zahranici a po delsi dobe se jedeme podivat domu, ale nejsme seznameni s financnim systemem. Muzete dostat jako platbu sek nebo to se musi deposit na ucet nebo cash? Dekuji

Dobrý den, v Čechách ani v Evropě se šeky téměř nepoužívají, vše je třeba platit kartou nebo hotově (cash). 

P

#4365, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 22.2.2018

Dobrý den, mám jeden dotaz. Když vyřizuji hypotéku na koupi bytu, musím daň z nabytí zaplatit hned? Někde jsem četl, že na uhrazení daně z nabytí mám 3 měsíce. Je tomu tak? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, 4% daň z nabytí nemovitosti je třeba uhradit do 3 měsíců od konce měsíce, ve kterém došlo k přepisu vlastníka na katastru.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 4300 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR