Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #4100, Půjčka nebo spoření?

Půjčka nebo spoření?, Osobní a rodinné finance

MK

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Teď mám dostat smlouvu na neurčito. Můj měsíční čistý příjem mám ve smlouvě 15 000 Kč, ale ve skutečnosti mám 15 000 Kč čistého + 6 000 Kč prémie, to dělá 21 000 Kč čistého. Moje finanční výdaje jsou takové, že bydlime s rodiči na baráku a všichni 3 pracujeme. A já dávam mamce 3 500 Kč. Toto jsou moje jediné výdaje, ale z toho si třeba 6 000 Kč utratím za věci, jídlo, pití atd. Chtěl bych se zeptat, jestli mám nárok na půjčku ve výši 300 000 Kč? Je to možné? Poskytne mi to banka? Podotýkám, že nejsem v exekuci ani nemám jiné finanční zatížení (dluhy, jiné půjčky). Děkuji moc.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

půjčka 300 000 Kč s úrokem/RPSN 6% při splatnosti 6 let vychází na měsíční splátku 5 000 Kč. S čistým příjmem 21 000 Kč měsíčně byste tuto půjčku určitě získal (do bankou uznaného příjmu se počítají i prémie). Otázkou spíše je, co si za 300 000 Kč chcete koupit. Nemálo mladých lidí se s první pracovní smlouvu na dobu určitou zadluží na 5-8 let kvůli koupi auta. Za další 1-2 roky obvykle zjistí, že by chtěli vlastní bydlení, jenže ještě nejsou ani v polovině splácení úvěru za auto. A banky jim v takovéto chvíli další úvěr na bydlení neposkytnou.

Využijte toho, že jste nyní schopen měsíčně ušetřit 11 500 Kč. Tolik si měsíčně v ČR nezvládne dávat stranou přes 90% domácností. V budoucnu Vám náklady na Vaší rodinu a bydlení tuto měsíční úsporu radikálně sníží. Nic si od bank nyní nepůjčujte a naopak si dávejte celých 11 500 Kč každý měsíc stranou. Ročně takto ušetříte 138 000 Kč, za 3,5 roku pak 0,5 mil. Kč. To je velmi solidní základ pro koupi vlastní nemovitosti na hypotéku. Budete-li chtít i nadále bydlet u rodičů, nemovitost pronajmete. Příjem z nájmu Vám pokryje splátky úvěru a třeba ještě něco zbude navíc. S tímto se Vám bude rodina zakládat lépe než s nedoplacenou půjčkou na auto. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Hypotéky čeká od října další omezení

Hypotéky čeká od října další omezení

19.6.2018, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Po snížení LTV na 90% zavádí ČNB další zpřísnění pro hypotéky. Od října bude splátka úvěru omezena na max. 45% čistého měsíčního příjmu. Celkové zadlužení nebude moci být vyšší než devítinásobek ročního příjmu.

Hypotéka a RPSN

Hypotéka a RPSN

12.6.2018, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Celková nákladovost hypotéky v sobě nezahrnuje pouze placené úroky, ale taktéž všemožné poplatky za sjednání a vedení úvěru či povinné doplňkové služby (pojištění, vedení běžného účtu). Jaký je rozdíl mezi úrokem a RPSN?

Velké porovnání spoření – červen 2018

Velké porovnání spoření – červen 2018

6.6.2018, Spoření, Autor: Petr Jermář

Přestože by úroky měly spíše růst, dvě družstevní záložny snížily své sazby u spoření. Banky tak prvně v historii nabízejí více než kampeličky. Vyplatí se více spořící účet, termínovaný vklad nebo stavební spoření?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

CJ

#4808, Podílové vlastnictví, Reality, 20.6.2018

Jsem spoluvlastníkem RD - starobní důchodce. Nejsem rozvedená, ale s manželem nežiji. Manžel chce RD prodat, já nechci. Požaduje 1,5 milionu a když je dostane přepíše i druhou polovinu na mne. Peníze mohu sehnat, ale bojím se o dům. Ten má vyšší hodnotu než 3 mil Kč. Můžete mi poradit? Děkuji

Dobrý den, ze zákona nemůže být nikdo nucen setrvávat v podílovém vlastnictví nemovitosti. Manžel může svou polovinu kdykoliv prodat. Taktéž může požádat soud o vypořádání podílu. Soud by Vám pak dal možnost manžela vyplatit. Pokud byste nesouhlasila, soud by nařídil prodej celé nemovitosti.  Nejlepší je se s manželem domluvit a vyplatit ho přímo. Požaduje-li méně než tržní hodnotu, pak to berte jako laskavost (není se čeho obávat).  Toto vše platí jen pro podílové vlastnictví (Vy i manžel máte na katastru zapsanou svou polovinu). Je-li RD ve společném jmění manželů (SJM), pak ho nelze bez souhlasu obou manželů prodat. Muselo by dojít k rozvodu, kde by soud řešil vypořádání SJM. 

JB

#4807, Svěřenecký fond, Běžný účet, 20.6.2018

Víte o nějaké bance v ČR, která v současnosti bez problémů založí běžný účet pro svěřenský fond? A pokud ne, můžete doporučit nějakou banku v zahraničí? Děkuji

Dobrý den, bohužel o žádné bance u nás ani v blízkém zahraničí nevím. Přestože institut svěřeneckého fondu existuje v českém právním řádu již více než 2 roky, největší banky na trhu stále odmítají fondům účty vést. Zkuste J&T Banku a KB.

J

#4806, Volba banky, Běžný účet, 20.6.2018

Dobry den, chtela bych se zeptat, jaky ucet od banky je asi nejvyhodnejsi? Divala jsem se, ze podle vasich tabulek je to Equa bank. A jaka banka je opravdu bezpecna, ze by se tam nemohlo neco stat z penezi? Jako opravdu nejbezpecnejsi banky v CR. Dekuji

Dobrý den, Equa bank vřele doporučuji. Nabízí totiž vše zdarma a bez podmínek (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank). Ostatní banky buď nenabízejí vše zdarma (nejčastěji jsou zpoplatněny výběry z bankomatů cizích bank) nebo si kladou podmínky (min. obrat na účtu, útrata kartou, atd.).  Ze zákona jsou pojištěny vklady u všech bank až do výše ekvivalentu 100 000 EUR. Nebude-li mít na účtu více než 2,5 mil. Kč, pak jsou pro Vás všechny banky stejně bezpečné (v případě krachu banky by Vám do týdny vyplatil náhradu Garanční systém finančního trhu).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 4800 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR