Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #13781, Refinancování hypotéky na rodičovské

Refinancování hypotéky na rodičovské, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, máme s přítelem předmanželskou smlouvu o oddělení majetku. Ale nyní jsem na rodičovské dovolené a nastala situace refinancování moji hypotéky (ještě za svobodna na byt). Ale jelikož nemám příjem, tak mi ho bude muset doložit manžel. Jak se tahle situace řeší? Nechci aby měl nárok na byt, na který mám hypotéku ještě za svobodna. Měsíční splátky si platím sama, ale nevím, když mi doloží příjem kvůli refinancování, jestli od té doby nebude mít na majetek částečně nárok. Děkuji

Dobrý den,

zúžení SJM (předmanželská smlouva o oddělení majetku) má své výhody i nevýhody. Právě jste narazila na jednu z nevýhod, kdy za dluhy neručíte společně, a tudíž banka vyžaduje doložení příjmu jen od Vás. Hypotéku refinancovat nemusíte. Pokud Vám skončila fixace, můžete jen podepsat dodatek o nové fixaci a pokračovat bez dokládání příjmu u stejné banky. To by pro Vás na rodičovské bez příjmu mohla být lepší volba. Pokud byste hypotéku refinancovala u jiné banky, sama byste na ni s rodičovskou nedosáhla. Musela byste do úvěrové smlouvy zapojit manžela a v případě soudních sporů a rozvodu by se manžel mohl domáhat podílu na vaší nemovitosti (neb by ji oficiálně splácel on).