Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14443, Refixace hypotéky

Refixace hypotéky, Hypoteční poradna

B

Dobrý den, brzy nám skončí fixační období u hypotéky na dům. Banka nám zaslala dopis s nabídkou nové úrokové sazby a délky nového fixačního období. Zároveň v dopise uvádí, že není nutné z naší strany uskutečnit žádné kroky a tato sazba nám bude nastavena automaticky. Není nutné podepsat nové podmínky osobně? Je tento postup právně korektní? Dále banka nabízí fixaci na 3, 7 a 10 let s vysokým úrokem. Je možné nastavit fixaci jen na 1 rok a poté refinancovat?

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

určitě byste měla mít možnost si vybrat nové podmínky hypotéky (délka fixace a výše úrokové sazby) nebo hypotéku refinancovat u konkurence a to zcela bez sankce. Chcete-li hypotéku refinancovat u konkurence, doporučuji tak učinit nyní (za rok budou sazby výše). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

14.6.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Následky koronavirové pandemie se projevují, nesplácených úvěrů přibývá. Přesně to vyplývá z údajů České národní banky. Podle jejích dat měli na konci prvního čtvrtletí lidé problémy se splácením u 5,5 % spotřebitelských úvěrů. O rok dřív to přitom bylo jen u zhruba 4 % půjček.

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

Pokladen v bankách ubývá. Nahrazují je vkladomaty

9.6.2021, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Přijít do banky, vyndat z peněženky hotovost a předat ji pokladní. Taková scéna může být už brzy minulostí. Banky totiž čím dál častěji ruší na svých pobočkách pokladny a nahrazují je vkladovými bankomaty – tedy vkladomaty.

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

7.6.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Už jen dvě setiny procenta. Tak málo chybělo na konci dubna k tomu, aby se průměrná úroková sazba hypoték vyšplhala na 2 %. Zdražování hypotečních úvěrů přitom ještě zdaleka nekončí.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#14544, Insolvence a dědictví, Exekuce a insolvence, 13.6.2021

Dobrý den, chci se zeptat, se sestrou jsme zdědili napůl barák po mamince, kde žije tatínek. Sestra je v invalidnim důchodu a je v insolvenci. Co mohu očekávat jako majitel půlky nemovitosti? Insolvence má mnohem nižší cenu než půlka nemovitosti. Mohou ji insolvenční věřitelé chtít prodat nebo mohou mi nabídnout odkup? Pokud bude sestra splácet, co bude s částí nemovitosti? Zbývají ji 2 roky. Bude muset doplatit celou část, když má část nemovitosti ve výši finanční částce nebo se na ni vztahuje tzv odpustek po těch dvou letech? Děkuji

Dobrý den, bude-li sestra v insolvenci úspěšně oddlužena (v rámci osobního bankrotu/5 let splatí min. 30% přihlášených pohledávek a soud ostatní dluhy promine), již nic dalšího platit nebude (zbylé dluhy ji budou prominuty). O sestřině polovině nemovitosti rozhodne ins. správce. Těžko odhadovat, bude-li chtít nemovitosti prodat či nikoliv. Půjde-li nemovitost do dražby, určitě budete mít možnost se dražby zúčastnit a nemovitost koupit. Vaší poloviny se případný prodej samozřejmě týkat nebude, ale jak sama tušíte, vlastnit nemovitost na půl s cizí osobou není to pravé ořechové (lepší by v takovém případě bylo nemovitost vykoupit).

JD

#14543, Půjčka, rozvod a SJM, Půjčka, 13.6.2021

Dobrý den, s bývalým manželem jsme si brali uvěr na 360 000 Kč. V dnešni době uvěr činí už 460 000 Kč. V majetkovém vyrovnání po rozvodu se manžel zavázal, že veškeré závazky přebírá na sebe. Do dnešní doby tak neučinil, vše šlo za mnou. Mám vše právně podložené. Je nějaká šance se toho zbavit?

Dobrý den, máte-li s ex-manželem uzavřenou právně vymahatelnou dohodu o převzetí půjčky, domáhejte se nápravy soudní cestou.

HM

#14542, Hypotéka pro partnery na koupi domu, Hypoteční poradna, 13.6.2021

Dobrý den, s přítelem plánujeme koupi rodinného domu, který dle prvotního návrhu majitele domu by měl RD stát 7 000 000 Kč. Prozatím máme našetřeno 700 000 Kč. Náš celkový čistý příjem se pohybuje měsíčně v rozmezí 40-50 000 Kč. Dle předběžných kalkulací mi vychází splátky kolem 24 000 Kč, což je v případě, kdy bychom vydělali jen 40 000 Kč nad 50% příjmů pro splnění podmínek hypotéky. Myslíte, že máme šanci hypotéku i přesto získat? Navíc bych se ráda zeptala, jestli musí být hypoteční úvěr psaný na nás oba nebo existuje i možnost, že by byl hypoteční úvěr psaný na jednoho z nás s podmínkou, že druhý se bude podílet na financování, abychom nebyli oba zapsaní v registru dlužníků. Dále jak často bývá obvykle možnost splatit větší částku než je daná měsíční splátka? A poslední dotaz, pokud tedy dům koupíme, nemusíme již platit 4% daň z nabytí nemovitosti?

Dobrý den, měsíční splátky všech úvěrů mohou činit max. 45-50% příjmů. Banku bude zajímat váš průměrný měsíční příjem za posledních 12 měsíců. Pokud tuto podmínku splníte, banka Vám hypoteční úvěr schválí a dále již příjmy v budoucnu ověřovat nebude. Nezapomeňte, že pokud byste vydělali jen 40 000 Kč a za hypotéku dali 24 000 Kč, zbylo by Vám na živobytí pouze 16 000 Kč.  Při žádosti o hypotéku banka uvažuje příjmy všech spolužadatelů o úvěr. Hypotéka tak může být psána i pouze na jednoho z Vás. Pak by ale banka počítala jen s jedním příjmem.  Každý rok můžete bez sankcí mimořádně splatit až 25% úvěru. Daň z nabytí nemovitosti (4%) byla zrušena. Doporučuji náš článek Partnerská hypotéka.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 14 400 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR