Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #6713, Rekonstrukce cizí nemovitosti

Rekonstrukce cizí nemovitosti, Reality

4.6.2019 Reality

Dobrý den, abych to vysvětlila. Můj přítel s bývalou přítelkyní koupil dům (100 let starý a používaný jako chata bez kanalizace, úplně v dezolátním stavu) jako podílové spoluvlastnictví. Byli spolu asi rok od koupi a na domě akorát zbourali nějaké zdi. Jinak ona do toho nedala ani korunu ani žádnou práci neodvedla a peníze neměli na opravu. No jelikož mi rodiče šetřili, tak jsme se rozhodli, že od ní odkoupím její podíl (ideální 1/2) a opravíme to z mých financí. Přítel žádné finance nemá, takže všechno platím pouze já. Banka řekla, že jsme to znehodnotili (tím, že jsme tam udělali betonové podlahy a kanalizaci a vlastně to komplet rekonstruujeme aby to byl plnohodnotný dům). To je poprvé co nám tu žádost zamítli s textem: Vaše žádost o vyvázání spolužadatelky a přistoupení nové byla zamítnuta. Důvodem je nízká současná hodnota zastavované nemovitosti a tím pádem nedostatečné krytí stávajícího úvěru. Řešení: Vklad mimořádné splátky nebo  nabídnutí jiné nemovitosti do zástavy nebo předložení aktuální rozestavěnosti s současnou tržní hodnotou 430 000 Kč s tím, že je vždy nutné ale počítat s i prostředky na dokončeni celkové rekonstrukce. No tvrdili, že to má hodnotu jen 400 000 Kč a oni potřebuji 430 tis. Tak jsme udělali kompletně novou střechu s krytinou a za ty dva měsíce co jsme tam narvali 150 000 Kč jsme zkusili požádat znovu. S tím, že jsem jim dala odhad od jejich odhadce asi z ledna 2019 kdy byl dům ohodnocen na 450 000 Kč a od té doby jsme udělali zateplení, srovnání pozemku a tu střechu. Prostě úplně jiný dům (vše z mých peněz). Tak jsme makali a dřeli teďka 5 měsíců a že to zkusíme znovu, že už by se jim to mohlo líbit. A nyní si myslí, že potřebujeme 600 000 Kč na dokončení stavby a chtějí odhad za dalších 5 000 Kč. A abychom měli 600tisíc na účtu. Přitom nám stačí 150tisíc a můžeme jít bydlet. A samozřejmě nemusíme mít ty peníze, protože máme každý měsíc výplaty a nechceme se zbytečně zadlužit. Vím, že tam do zimy budeme bydlet, ale jestli to nepřepíšou, tak je nesmysl, abych to opravovala jako jediná a jako jediná na to neměla nárok. Nevíte jak to udělat, aby se to přepsalo a všichni jsme měli klid? Jeho ex přítelkyně už dlouho nepracuje a bere si samé půjčky a není ochotna si ani po 3 letech změnit trvalé bydliště. Jestli se dá třeba přejít k jiné bance v období fixace nebo já nevím. Už jsem opravdu zoufalá. Protože my to opravíme nastěhujeme se a ona řekne, že chce svou polovinu. Nebo se vyplatit u té banky? Opravdu nevím. Bývalá přítelkyně si nic nenárokuje zatím a je ochotná nám to dát zadarmo zatím.

Dobrý den,

jestli vše správně chápu, tak Váš přítel vlastní se svou ex dům a Vy jim ho za Vaše peníze opravujete, ano? Zhodnocujete tak za své peníze cizí majetek. Jedna věc je vyvázání z hypotéky a druhá změna majitele nemovitosti. Pokud dům stále vlastní z 50% přítelova ex, nemusí Vám ho vůbec prodat. A pokud by ho byla ochotna prodat (či jste požádali soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví), bylo by to za aktuální tržní cenu. Velmi těžko budete obhajovat, jako jste někomu za své peníze zhodnocovala cizí majetek. Soud se totiž zeptá: 1) proč jste tak konala? 2) Jestli majitel vůbec souhlasil s provedenou rekonstrukcí? V nehorším možném případě by majitel (přítelova ex) nemusela s provedenými stavebními pracemi souhlasit a mohla by žádat uvedení do původního stavu. Je to absurdní, ale Vy přece nemůžete někomu zcela cizímu rekonstruovat za své peníze jeho majetek.

Doporučuji nejdříve vyřešit majetkové vypořádání (přepis 50% podílu na Vás) a až následně řešit hypotéku

Jak hodnotíte odpověď?

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

Naše tipy

Získejte
nejvýhodnější hypotéku

PŘEHLED A POROVNÁNÍ HYPOTÉK VŠECH BANK

Získejte nejvýhodnější
stavební spoření

Přehled a porovnání stavebního spoření

Konsolidace půjček přesně pro vás

Porovnání refinancování a konsolidací půjček

Nejvýhodnější nebankovní půjčka

Podmínky a srovnání nebankovních půjček

Penzijní spoření
s nejvyšším výnosem

Porovnání penzijního spoření na českém trhu

Termínovaný vklad s
nejlepší úrokovou sazbou

přehled a porovnání termínovaných vkladů všech bank

Nejvhodnější půjčka
přesně pro vás

PODMÍNKY A SROVNÁNÍ PŮJČEK VŠEHO DRUHU

Kreditka
s nejnižším úrokem

POROVNÁNÍ KREDITNÍCH KARET NA ČESKÉM TRHU

Nejpopulárnější dotazy

PŘEJÍT NA NEJNOVĚJŠÍ DOTAZY

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance

Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena