Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #6713, Rekonstrukce cizí nemovitosti

Rekonstrukce cizí nemovitosti, Reality

L

Dobrý den, abych to vysvětlila. Můj přítel s bývalou přítelkyní koupil dům (100 let starý a používaný jako chata bez kanalizace, úplně v dezolátním stavu) jako podílové spoluvlastnictví. Byli spolu asi rok od koupi a na domě akorát zbourali nějaké zdi. Jinak ona do toho nedala ani korunu ani žádnou práci neodvedla a peníze neměli na opravu. No jelikož mi rodiče šetřili, tak jsme se rozhodli, že od ní odkoupím její podíl (ideální 1/2) a opravíme to z mých financí. Přítel žádné finance nemá, takže všechno platím pouze já. Banka řekla, že jsme to znehodnotili (tím, že jsme tam udělali betonové podlahy a kanalizaci a vlastně to komplet rekonstruujeme aby to byl plnohodnotný dům). To je poprvé co nám tu žádost zamítli s textem: Vaše žádost o vyvázání spolužadatelky a přistoupení nové byla zamítnuta. Důvodem je nízká současná hodnota zastavované nemovitosti a tím pádem nedostatečné krytí stávajícího úvěru. Řešení: Vklad mimořádné splátky nebo  nabídnutí jiné nemovitosti do zástavy nebo předložení aktuální rozestavěnosti s současnou tržní hodnotou 430 000 Kč s tím, že je vždy nutné ale počítat s i prostředky na dokončeni celkové rekonstrukce. No tvrdili, že to má hodnotu jen 400 000 Kč a oni potřebuji 430 tis. Tak jsme udělali kompletně novou střechu s krytinou a za ty dva měsíce co jsme tam narvali 150 000 Kč jsme zkusili požádat znovu. S tím, že jsem jim dala odhad od jejich odhadce asi z ledna 2019 kdy byl dům ohodnocen na 450 000 Kč a od té doby jsme udělali zateplení, srovnání pozemku a tu střechu. Prostě úplně jiný dům (vše z mých peněz). Tak jsme makali a dřeli teďka 5 měsíců a že to zkusíme znovu, že už by se jim to mohlo líbit. A nyní si myslí, že potřebujeme 600 000 Kč na dokončení stavby a chtějí odhad za dalších 5 000 Kč. A abychom měli 600tisíc na účtu. Přitom nám stačí 150tisíc a můžeme jít bydlet. A samozřejmě nemusíme mít ty peníze, protože máme každý měsíc výplaty a nechceme se zbytečně zadlužit. Vím, že tam do zimy budeme bydlet, ale jestli to nepřepíšou, tak je nesmysl, abych to opravovala jako jediná a jako jediná na to neměla nárok. Nevíte jak to udělat, aby se to přepsalo a všichni jsme měli klid? Jeho ex přítelkyně už dlouho nepracuje a bere si samé půjčky a není ochotna si ani po 3 letech změnit trvalé bydliště. Jestli se dá třeba přejít k jiné bance v období fixace nebo já nevím. Už jsem opravdu zoufalá. Protože my to opravíme nastěhujeme se a ona řekne, že chce svou polovinu. Nebo se vyplatit u té banky? Opravdu nevím. Bývalá přítelkyně si nic nenárokuje zatím a je ochotná nám to dát zadarmo zatím.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

jestli vše správně chápu, tak Váš přítel vlastní se svou ex dům a Vy jim ho za Vaše peníze opravujete, ano? Zhodnocujete tak za své peníze cizí majetek. Jedna věc je vyvázání z hypotéky a druhá změna majitele nemovitosti. Pokud dům stále vlastní z 50% přítelova ex, nemusí Vám ho vůbec prodat. A pokud by ho byla ochotna prodat (či jste požádali soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví), bylo by to za aktuální tržní cenu. Velmi těžko budete obhajovat, jako jste někomu za své peníze zhodnocovala cizí majetek. Soud se totiž zeptá: 1) proč jste tak konala? 2) Jestli majitel vůbec souhlasil s provedenou rekonstrukcí? V nehorším možném případě by majitel (přítelova ex) nemusela s provedenými stavebními pracemi souhlasit a mohla by žádat uvedení do původního stavu. Je to absurdní, ale Vy přece nemůžete někomu zcela cizímu rekonstruovat za své peníze jeho majetek.

Doporučuji nejdříve vyřešit majetkové vypořádání (přepis 50% podílu na Vás) a až následně řešit hypotéku

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

23.7.2019, Akcie a investice, Autor: Jan Budín

Nahoru, dolů a zase hodně nahoru. Takový je v těchto týdnech vývoj ceny bitcoinu. Jen za poslední dva měsíce se jeho cena víc než zdvojnásobila. A neutichající zájem investorů dokazuje, že trh bere kryptoměny čím dál vážněji. Logicky – díky investicím do bitcoinu mohli lidé v posledních letech vydělat i víc než stonásobně.

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

18.7.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

Půjčka na bydlení pro mladé? Jednodušší je získat hypotéku než si půjčit od státu

12.7.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Půjčka od státu vs. hypotéky = 0:1. I tak se dá popsat situace na trhu s půjčkami na bydlení. Zájem o úvěry ze Státního fondu rozvoje bydlení letos výrazně klesl. Za půl roku lidé podali míň žádostí než loni za první den tohoto projektu. Státní půjčky totiž nabízejí méně peněz než hypotéky a jejich vyřízení je zbytečně složité.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#7131, Zneužití osobních údajů, Podvod, 22.7.2019

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud jsem někomu platil peníze převodem na účet a tudíž zná mé jméno a číslo účtu, tak jestli může takový člověk můj účet nějak zneužít. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, přestože je číslo účtu v kombinaci se jménem osobním údajem, nelze ho naštěstí nijak zneužít.

Z

#7130, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 22.7.2019

Zdravím, chtěli bychom si s manželem udělat insolvenci, máme 4 děti, nájem platíme 12 550 Kč. Čistý příjem máme 48 000 Kč. Můžete mi napsat kolik, Kč nám nechají (dohromady dlužíme cca 900 000 Kč).

Dobrý den, kolik berete každý zvlášť? Pokud byste měli pouze jeden příjem ve výši 48 000 Kč, zbylo by Vám z něj při 4 dětech 19 287 Kč. 

C

#7129, Otevírací doba poboček, Banka, 22.7.2019

Ma prosim alespon jedna pobocka KB Praha otevreno pro pracujici, tzn. bud v sobotu nebo rano od osme hodiny ci vecer do 20.-21.hodiny? Slusne banky maji pobocky v obchodnich centrech, ktere takto pracuji. Francouzska KB na ceske pracujici kasle? Dekuji za informaci.

Dobrý den, i KB má pobočky v pražských obchodních centrech (např. OC Chodov), ale bohužel ve Vámi uvedených hodinách/dnech nejsou otevřeny.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 7100 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR