Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #6713, Rekonstrukce cizí nemovitosti

Rekonstrukce cizí nemovitosti, Reality

L

Dobrý den, abych to vysvětlila. Můj přítel s bývalou přítelkyní koupil dům (100 let starý a používaný jako chata bez kanalizace, úplně v dezolátním stavu) jako podílové spoluvlastnictví. Byli spolu asi rok od koupi a na domě akorát zbourali nějaké zdi. Jinak ona do toho nedala ani korunu ani žádnou práci neodvedla a peníze neměli na opravu. No jelikož mi rodiče šetřili, tak jsme se rozhodli, že od ní odkoupím její podíl (ideální 1/2) a opravíme to z mých financí. Přítel žádné finance nemá, takže všechno platím pouze já. Banka řekla, že jsme to znehodnotili (tím, že jsme tam udělali betonové podlahy a kanalizaci a vlastně to komplet rekonstruujeme aby to byl plnohodnotný dům). To je poprvé co nám tu žádost zamítli s textem: Vaše žádost o vyvázání spolužadatelky a přistoupení nové byla zamítnuta. Důvodem je nízká současná hodnota zastavované nemovitosti a tím pádem nedostatečné krytí stávajícího úvěru. Řešení: Vklad mimořádné splátky nebo  nabídnutí jiné nemovitosti do zástavy nebo předložení aktuální rozestavěnosti s současnou tržní hodnotou 430 000 Kč s tím, že je vždy nutné ale počítat s i prostředky na dokončeni celkové rekonstrukce. No tvrdili, že to má hodnotu jen 400 000 Kč a oni potřebuji 430 tis. Tak jsme udělali kompletně novou střechu s krytinou a za ty dva měsíce co jsme tam narvali 150 000 Kč jsme zkusili požádat znovu. S tím, že jsem jim dala odhad od jejich odhadce asi z ledna 2019 kdy byl dům ohodnocen na 450 000 Kč a od té doby jsme udělali zateplení, srovnání pozemku a tu střechu. Prostě úplně jiný dům (vše z mých peněz). Tak jsme makali a dřeli teďka 5 měsíců a že to zkusíme znovu, že už by se jim to mohlo líbit. A nyní si myslí, že potřebujeme 600 000 Kč na dokončení stavby a chtějí odhad za dalších 5 000 Kč. A abychom měli 600tisíc na účtu. Přitom nám stačí 150tisíc a můžeme jít bydlet. A samozřejmě nemusíme mít ty peníze, protože máme každý měsíc výplaty a nechceme se zbytečně zadlužit. Vím, že tam do zimy budeme bydlet, ale jestli to nepřepíšou, tak je nesmysl, abych to opravovala jako jediná a jako jediná na to neměla nárok. Nevíte jak to udělat, aby se to přepsalo a všichni jsme měli klid? Jeho ex přítelkyně už dlouho nepracuje a bere si samé půjčky a není ochotna si ani po 3 letech změnit trvalé bydliště. Jestli se dá třeba přejít k jiné bance v období fixace nebo já nevím. Už jsem opravdu zoufalá. Protože my to opravíme nastěhujeme se a ona řekne, že chce svou polovinu. Nebo se vyplatit u té banky? Opravdu nevím. Bývalá přítelkyně si nic nenárokuje zatím a je ochotná nám to dát zadarmo zatím.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

jestli vše správně chápu, tak Váš přítel vlastní se svou ex dům a Vy jim ho za Vaše peníze opravujete, ano? Zhodnocujete tak za své peníze cizí majetek. Jedna věc je vyvázání z hypotéky a druhá změna majitele nemovitosti. Pokud dům stále vlastní z 50% přítelova ex, nemusí Vám ho vůbec prodat. A pokud by ho byla ochotna prodat (či jste požádali soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví), bylo by to za aktuální tržní cenu. Velmi těžko budete obhajovat, jako jste někomu za své peníze zhodnocovala cizí majetek. Soud se totiž zeptá: 1) proč jste tak konala? 2) Jestli majitel vůbec souhlasil s provedenou rekonstrukcí? V nehorším možném případě by majitel (přítelova ex) nemusela s provedenými stavebními pracemi souhlasit a mohla by žádat uvedení do původního stavu. Je to absurdní, ale Vy přece nemůžete někomu zcela cizímu rekonstruovat za své peníze jeho majetek.

Doporučuji nejdříve vyřešit majetkové vypořádání (přepis 50% podílu na Vás) a až následně řešit hypotéku

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

Kreditní karta v sobě skrývá nástrahy i spoustu výhod. Podívejte se, komu se vyplatí

13.11.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Půjčka, u které nepřeplatíte ani korunu. A máte ji neustále po ruce. To jsou nejčastější argumenty bank, proč byste si měli pořídit kreditní kartu. Tyto kousky plastu ale mají kromě řady zajímavých výhod i několik nástrah. Seznamte se proto s jejich plusy a minusy.

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

Hypotéky definitivně předstihly státní půjčky. Nově bodují i nižším úrokem

11.11.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Nejprve dlouhé fronty před úřadem a pak už jen upadající zájem. Tak vypadá situace okolo projektu půjček na bydlení pro mladé, který loni představil Státní fond rozvoje bydlení. Lidi odrazují hlavně příliš komplikované podmínky i úroková sazba, která je v současnosti vyšší než u některých hypoték.

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

8.11.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Jednoduchost a důraz na moderní služby. Na to u svých běžných účtů stále častěji lákají banky na českém trhu. K tomu přidávají také minimum poplatků nebo bonusy za založení účtu. Podívejte se, jaké výhody poskytovatelé nabízejí nejčastěji.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

VO

#8013, Mám šanci získat hypotéku?, Hypoteční poradna, 13.11.2019

Dobrý den, měl bych zájem o hypotéku, ale mam půjčku 500 000 Kč.Chci se zeptat, jestli budu mít nárok?Děkuji

Dobrý den, splácení jiných závazků není překážkou v získání hypotéky, ale vždy musíte splnit podmínky DTI a DSTI (na splátky všech úvěrů můžete vynakládat max. 45% svého příjmu) a celkově Vám nemůže být půjčeno více peněz než devítinásobek ročního příjmu. Vyzkoušejte naši hypoteční kalkulačku!

LS

#8012, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 13.11.2019

Dobrý den, chtěl bych vstoupit do insolvence spolu s manželkou. Máme u různých exekutorů vedené exekuce v celkově ve výši cca 120 000 Kč. Máme 4 děti, vydělávám jen já a to 23 500 Kč včetně bonusu na děti. Jde nám o to, kolik by nám správce nechával měsíčně k žití a kolik bych splácel? Jsme v pasti, exekuce jsou za prkotiny, většinou částky nepřevyšují 2 000 Kč, jenže exekutor si každou exekuci navýšil až na 19 000 Kč i víc jde o naše lajdáctví. Děkuji moc

Dobrý den, problém je v tom, že ono "lajdáctví" zaměstnává poměrně dost lidí. Když odmítáte platit své dluhy, rozbíhá se složitý proces vymáhání, na kterém participují věřitelé, soudy a exekutoři. Je jedno, zda se vymáhá 2 000 Kč nebo 20 000 Kč, proces je pro všechny podobně náročný.  Bude Vám zůstávat 17 477 Kč (pravděpodobně méně než v exekuci), ale zase máte šanci na nový začátek. Za sepsání návrhu na oddlužení zaplatíte 7 260 Kč a dále budete platit insolvenčnímu správci každý měsíc 1 089 Kč za jeho služby (bude zahrnuto již ve srážkách). Dluh 120 000 Kč tak doplatíte cca za 2 roky.

IB

#8011, Chybné číslo účtu, Platba, 13.11.2019

Při zadávání platby přes internetové. bankovnictví byl chybně vyplněn kód banky, místo 2010 byl chybně uveden kód 2020. Platba proběhla 4.11.19. Mohu požádat o vraceni platby (170 Kč) na účet nebo přesměrování na banku Fio (2010)? Děkuji za rychlou odpověď. 

Dobrý den, banky nemohou připsané platby z cizího účtu vracet nebo přesměrovávat jinam. Jak by se Vám líbilo, kdybyste něco prodával, kupující Vám zaplatil, Vy mu věc předal a on pak dal pokyn bance k vrácení peněz?  Pokud cílový chybně zadaný účet neexistoval, platba se Vám již vrátila zpět na účet (proveďte kontrolu). V opačném případě kontaktujte svou banku, která vyzve majitele účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8000 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR