Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14158, Rozchod a vypořádání hypotéky

Rozchod a vypořádání hypotéky, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, s partnerem jsme se rozešli, nicméně řešíme otázku majetkového vyrovnání, nejsme manželé a děti nemáme. Před třemi lety jsme pořizovali byt na hypotéku, u kterého jsme složili 20% z vlastních úspor, plus jsme zaplatili státu 4% daň z nabytí nemovistosti. Zhruba před několika měsíci jsme si vyřídili další hypotéku na pozemek, na který nebylo třeba z vlastních úspor nic platit, jelikož hodnota bytu byla dostatečná pro zástavu pozemku i bytu. Nyní řešíme otázku majetkového vyrovnání, přítel by si chtěl nechat pozemek a já byt, nicméně trochu tápeme v tom, jak ho mám vyplatit. Podíl na obou hypo je stejný 50/50. Bonitní jsme oba dostatečně, zároveň nevím, jak tuto situaci řešit i vzhledem k té zástavě, která leží na bytu vůči pozemku. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ze zákona k žádnému vypořádání majetku v případě rozchodu nedochází (na rozdíl od manželství), tedy vše je pouze na dohodě mezi Vámi a přítelem. Taktéž na splácení hypoték se nic nemění (oba za hypotéky ručíte společně a nerozlučně). Chcete-li majetek rozdělit férově, doporučuji následující postup:

  • u obou nemovitostí stanovte aktuální tržní hodnotu
  • od této tržní hodnoty odečtěte výši nesplacené hypotéky
  • a máte aktuální čistou tržní hodnotu nemovitosti (pokud ji vlastníte 50:50 a doposud jste vše platili ve stejném poměru, férová náhrada bude 50% této aktuální čisté tržní hodnoty)

  • Následně se můžete vzájemně vyplatit a hypotéky přeúvěrovat tak, aby každý ručil jen svou nemovitostí a za svou hypotéku. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.