Rozchod a hypotéka: Jaké jsou moje práva a nároky?

Dobrý den, s pritelem jsme si vzali pred 5 lety hypotéku na byt, nyni dochází k rozchodu a reseni co dal. Po celou dobu splaceni odcházela splatka hypotéky z uctu pritele z jeho výplaty z duvodu toho, že ma 3x vetsi prijem nez ja, a ja platila provoz domácnosti. Nyni pokud by došlo na to, ze ja musim se synem odejit, tak mi tvrdi, ze nemam narok na zadne vypořádání nebo vyplaceni od nej, protože hypo celou dobu plati on. Je to pravda? Opravdu nemam na nic narok? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

kdo je majitelem bytu? Jste manželé? Kdo je otcem Vašeho syna? Rozchod nemá na vlastnictví bytu žádný vliv, majitelem je nadále ten, kdo je zapsán na katastru (pokud byste byt kupovali jako manželé, pak by byl součástí SJM, které by se v rámci rozvodu dělilo). Všechen majetek získaný během manželství je součástí SJM a při rozvodu se dělí (včetně např. větších výplat jednoho z manželů).

Pokud jste ale manželé nebyli, přítel si koupil byt na sebe a ten sám splácel, pak na nic nárok nemáte (Vy jste hradila provoz domácnosti, přítel zase bydlení). Je-li otcem Vašeho dítěte Váš přítel, pak bude mít i bez manželství nadále vyživovací povinnost (bude Vám muset platit alimenty).