Ručím za hypotéku rodičů, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, s přítelem máme rodinu, chtěli bychom požádat o hypotéku pro mladé. Jenže já mám záznam v registru dlužníků. Při studiích na VŠ se moji rodiče dostali do dluhové pasti. Byly v insolvenci a abychom nepřišli o rodinný dům, který tenkrát byl a je na hypotéku, tak jsem podepsala souhlas, že jim budu se splátkami pomáhat. Tenkrát jsem netušila, že tím si zavařím na spoustu let a moje vidina vlastního bydlení je v nedohlednu. Automaticky jsem byla zapsána do registru, i když vlastně nejsem přímo dlužník já, ale moji rodiče. Já jsem si nikdy, nikde nic nepůjčila a vždy vše platila. Nutno podotknout, že rodiče rodinný dům řádně splácejí. Nevím jak z toho ven. Zda teda čekat ještě 3 roky než rodiče doplatí a pak 5 let než mě vůbec vymažou. Nyní mi je 30 let a máme roční dcerku a nechceme žít po podnájmech. Přítel pracuje, má smlouvu na dobu neurčitou, vlastně se díky tomu nemůžeme ani vzít, protože by nás posuzovali jako celek a zřejmě by nedali hypotéku ani příteli. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem.

Dobrý den,

pravděpodobně jste tehdy podepsala ručitelský závazek. To znamená, že nejste přímo dlužníkem, ale pokud by rodiče přestali splácet, banka by vymáhala doplacení dluhu po Vás. Nikdo Vám v současné chvíli půjčit nemůže, protože pokud by Vaši rodiče přestali splácet, Vy byste nezvládla splácet dva úvěry (svůj a rodičů). Na vlastní bydlení si tak budete muset počkat ještě 3 roky, dokud rodiče nesplatí svoji hypotéku a Vám tím nezanikne ručitelský závazek. Dalších 5 let pravděpodobně čekat nebude třeba, neboť v registru jste vedena nejspíše jen jako ručitel (nikoliv dlužník, co své dluhy neplatil včas).

Za velkou chybu českého vzdělávacího systému považuji absenci finanční a právní gramotnosti. Není to raketová věda a kdyby se místo občanské či rodinné výchovy učilo, co je to RPSN, pojištění a jak číst smlouvy, určitě by to všem prospělo více než znát nazpaměť státní svátky.