SJM a rozvod, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, po svatbě jsem s manželem spořila na výherní vkladní knížku vedenou na jeho jméno. Když mi končilo stavební spoření před 2 lety nemalé částky, ochotně jsem peníze převedla na knížku. Vím že je na ní naspořeno 1,5 mil. Kč. Nyní po 15 letech manželství je náš vztah před rozvodem. Když chci po manželovi aby mi dobrovolně vydal aspoň mé spoření, vysmívá se mi, že žádná knížka není. Dosud jsme manželé, návrh na rozvod nebyl ještě podán, musím upravit nejprve vztahy s dětmi. Za zády mi peníze vybírá, je to již na půlce. Jak tomuto zabránit? Jsme dosud manželé!! Mám obavy, že do doby vyřešení opatrovnického soudu bude na nule a zruší ji. Tajně peníze vytuneluje. Jaká mám tady práva? Prosím moc o radu. Nemám žádné peníze na zabydlení se s dětmi, neboť i má výplata se celých 15 let zasílala na jeho účet, se kterým si dělal co chtěl. Vždy vše platil a já se starala o děti. Byla jsem hloupá, věřila jsem mu. Děkuji moc moc za radu jak postupovat v neokrádání vlastní rodiny. Děkuji

Dobrý den,

všechny vydělané a naspořené peníze během manželství jsou součástí SJM, se kterým mohou nakládat oba manželé (nejsou vaše a jeho peníze, ale pouze "společné peníze"). Pokud někdo společné úspory vytuneluje (nepřiměřeně utrácí, atd.) a následně se rozvede, je to velmi smutné a nemorální, ale právní obrana proti takovému jednání může být poměrně komplikovaná. Doporučuji vše konzultovat s právníkem, zda by s ohledem na probíhající rozvod nešlo preventivně omezit nakládání se SJM.