Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #8436, Sleva na dani za hypotéku

Jak si uplatnit slevu z hypotéky z daní pro manžele s podílem na úvěru?

6.1.2020 Daně

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně odečtení hypotéky z daní. V srpnu 2019 jsme si vzali hypotéku ve výši cca 8,7 milionů korun na koupi nového bytu, kde od září 2019 bydlíme, a garáže. Koupi máme podílově 50% já a 50% manžel, kterého jsem si vzala v listopadu 2019. V katastru jsme tedy uvedeni oba dva. Mohu se prosím zeptat, zda si slevu můžeme uplatnit oba dva u svých zaměstnavatelů? Nebo slevu uplatňuje jen jeden z nás, jelikož jsme již manželé? Částka z úroků z uvedeného úvěru uhrazená v roce 2019 byla cca 70 000 Kč. Tuto částku tedy budeme vypisovat oba dva anebo každý polovinu? Manžel je účastníkem smlouvy o úvěru. Moc děkuji za Vaši odpověď a mějte se hezky.

Dobrý den,

snížení daňového základu o zaplacené úroky může uplatnit jen ten, kdo je účastníkem úvěrové smlouvy (je-li hypotéka psána jen na manžela, pak pouze on). Jste-li v úvěrové smlouvě psáni oba, pak slevu na dani můžete uplatnit oba (částku 70 000 Kč, ze které dostanete zpět 15%, můžete uplatnit rovným dílem - každý 35 000 Kč nebo jeden vše).