Sleva na děti v insolvenci, Exekuce a insolvence

Dobrý den, chceme s manželem požádat o insolvenci. Naše dluhy dělají něco okolo 180 000 Kč. Vyplati se nám to? Další dotaz je na daňové přiznání. Máme tři děti o slevu na dani žádáme jednou za rok, takže se nám vrací částka kolem 58 000. Co s tím? Slyšela jsem, že se to musí odevzdat na tu insolvenci, ale dluh zůstává stejný a musí se i tak 5 let dodržet splátky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daňová vratka za slevu na děti je mimořádným příjmem, který se odevzdává insolvenčnímu správci (peníze jsou použity na umoření Vašich dluhů). V rámci insolvence se snažíte splatit až 100% svých dluhů během 5 let. Pokud to za 5 let nezvládnete, ale splatíte min. 30%, bere se to tak, že jste se snažili a zbytek je Vám prominut.

Výše vašich příjmů musí být dostatečná pro splacení min. 30% dluhů (60 000 Kč). Každý měsíc navíc platíte odměnu insolvenčnímu správci (cca 1 100 Kč). Přinejmenším tak za 5 let zaplatíte 120 000 Kč a všechny potenciální daňové vratky (ročně 58 000 Kč) budete taktéž odevzdávat na umoření dluhů. Teoreticky byste tak měli být schopni v insolvenci uhradit celý dluh (180 000 Kč) nejpozději do 3 let.

Nebylo by lepší své dluhy vyrovnat dobrovolně bez insolvence? Za sepsání návrhu na oddlužení zaplatíte 7 200 Kč, budete mít negativní záznamy v registrech dlužníků (nikdo Vám dalších 4-5 let nepůjčí), exekutor Vám pravděpodobně zablokuje účty (budete vyloučeni z bezhotovostního platebního styku) a ještě budete měsíčně platit odměnu ins. správci (1 100 Kč). Použijte celou letošní dubnovou daňovou vratku na umoření dluhů a zbude Vám jen 122 000 Kč.