Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #20549, Sleva na poplatníka na rodičovské

Může si žena na rodičovské dovolené uplatnit základní slevu na poplatníka v daňovém přiznání za rok 2023?

2.2.2023 Daně

Dobrý den, má přítelkyně na přelomu roku 22/23 dobírala řádnou dovolenou po mateřské dovolené a přesáhla 3 dny ještě do roku 2023. Po zbytek roku bude pobírat jen rodičovský příspěvek. Můj dotaz prosím zní - může si v “Prohlášení poplatníka daně za 2023” zaškrtnout uplatňuji Základní slevu na poplatníka (písm. a) nebo nemůže? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, přítelkyně Prohlášení poplatníka za rok 2023 se slevou na poplatníka podepsat může. Sleva se ji ale bude aplikovat jen na proplacené 3 dny dovolené.