Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #13300, Slíbili mi práci a ofotili si OP

Slíbili mi práci a ofotili si OP, Podvod

5.3.2021 Podvod

Dobrý den, domlouvala jsem si práci na poloviční úvazek a byla jsem požádána o ofocení OP z obou stran a přední strany kartičky pojištěnce. Po odeslání jsem již nedostala žádnou odezvu a na práci jsme se nedomluvili. Mohlo dojít ke zneužití údajů cizí osobou? Díky za odpověď.

Dobrý den,

kde a jak jste se na práci domlouvala? Pokud máte jakékoliv podezření, že by se mohlo jednat o podvod s půjčkou, tak zvažte blokaci OP a vystavení nového. Nejdřív ale zvažte, zda nejde o nedorozumění, nebo chybu vašeho potenciálního zaměstnavatele?

Pokud by se jednalo o podvod s půjčkou - tak většina institucí půjčující peníze dokáže neplatný OP identifikovat a podvodníkovi půjčku neschválí. Rovněž lze říct, že téměř všichni poskytovatelé bankovních půjček a nebankovních půjček již dnes požadují e-mailovou adresu a číslo mobilního telefonu. Kontaktní údaje jsou většinou ověřeny, někdy se i k čerpání půjčky požaduje SMS potvrzení.

Mohlo by se ale také jednat o výpadek personalisty u firmy, kde jste se byla o práci ucházet? Firmy běžně požadují po uchazeči, který uspěl ve výběrovém řízení na pozici právě:

  • kopii OP
  • kopii dokladu zdravotní pojišťovny
  • vyplnění osobního dotazníku - tedy mj. kontaktní údaje

Nejjednodušší by tedy bylo kdybyste se před blokací či výměnou OP pokusila ve firmě zastavit, zavolat jim, nebo napsat. Snad by se podle jejich chování ihned ukázalo jestli jsou seriózní?!