Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #7568, Souhlas se zpracováním osobních údajů

Jak odvolat souhlas a vyžádat vymazání údajů bez výsměchu?

25.9.2019 Banka

Pokračování dotazu č. 7567: Ale souhlas se musí dát odvolat, takže řešením by mělo být vymazání údajů a ne výsměch po telefonu že to neudělají.

Dobrý den,

s odvolatelností uděleného souhlasu se zpracováním osobních údajů to není tak jednoduché. Jsou případy, kdy o něco žádáte a protistrana Vám nemusí vyhovět (např. žádost o běžný účet, žádost o půjčku, žádost o pozici u nového zaměstnavatele, atd.). V těchto případech si instituce ponechávají osobní údaje i neúspěšných žadatelů po určitou dobu (aby se vědělo, kdo už v minulosti neuspěl a proč). Typickým příkladem jsou registry dlužníků, kam dostanete záznam i v případě neschválené půjčky. Vždy se tak děje na základě Vašeho předem uděleného souhlasu. Tento souhlas nemůžete odvolat ex-post v případě odmítnutí.