Exekuce za odpady: Může exekutor vyhovět žádosti o zrušení a uvolnění částky?

Dobrý den, chci se zeptat, přítelovy účetní ze zaměstnání zadržela z výplaty 12 000 Kč na exekuci za odpady (exekuce je na tuto částku). Ta ještě nenabyla právní moci ani přítelovi ještě žádné usnesení nedorazilo. Napsali jsme žádost exekutorovi o zrušení a uvolnění částky 12 000 Kč a o dohodnutí splátkového kalendáře. Myslíte, že exekutor naší žádosti může vyhovět a příkaz, který nenabyl právní moci zrušit ihned? Máme 4 děti a je to pro nás dost složité bez této částky. Já jsem totiž na rodičovské dovolené. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

splátkový kalendář se používá převážně tehdy, když nemáte hotové peníze na úhradu celého dluhu. Pro exekutora je rozumná domluva s dlužníkem výhodnější než prodej jeho majetku, který je organizačně náročný a stejně obvykle takto moc peněz věřitel nezíská.

Má-li dlužník dostatek peněz na úhradu celého dluhu (Váš případ), není zde co řešit. Peníze se ihned použijí na umazání dluhu a není proč s dlužníkem domlouvat splátkový kalendář. Exekutor není charita, sociálka ani banka. Neposkytuje dotace, dávky ani půjčky. On je placen věřitelem za rychlé vymožení dluhu. Nemůže tak činit cokoliv, co by bylo proti zájmům věřitele. Podívejte se na věc z pohledu věřitele. Někdo Vám dluží peníze a nechce je dobrovolně vrátit. Povoláte na něj exekutora, který Vám může přinést celou částku zpět ihned. A nebo domluvit splátkový kalendář. Co byste preferovala? Asi jisté peníze ihned.

12 000 Kč naštěstí není velká částka. Chybí-li Vám tyto peníze v rodinném rozpočtu, nechť si manžel vezme navíc noční nebo víkendovou brigádu. 15 nepříjemných směn a peníze máte doma. Nebo dočasně omezte výdaje. Ani jedno nebude pohodlné, ale to je zkrátka trest za neplacení dluhu.