Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #4313, Splátkový kalendář

Splátkový kalendář, Exekuce a insolvence

A

Dobrý den, chci se zeptat, přítelovy účetní ze zaměstnání zadržela z výplaty 12 000 Kč na exekuci za odpady (exekuce je na tuto částku). Ta ještě nenabyla právní moci ani přítelovi ještě žádné usnesení nedorazilo. Napsali jsme žádost exekutorovi o zrušení a uvolnění částky 12 000 Kč a o dohodnutí splátkového kalendáře. Myslíte, že exekutor naší žádosti může vyhovět a příkaz, který nenabyl právní moci zrušit ihned? Máme 4 děti a je to pro nás dost složité bez této částky. Já jsem totiž na rodičovské dovolené. Moc děkuji za odpověď.

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

splátkový kalendář se používá převážně tehdy, když nemáte hotové peníze na úhradu celého dluhu. Pro exekutora je rozumná domluva s dlužníkem výhodnější než prodej jeho majetku, který je organizačně náročný a stejně obvykle takto moc peněz věřitel nezíská. 

Má-li dlužník dostatek peněz na úhradu celého dluhu (Váš případ), není zde co řešit. Peníze se ihned použijí na umazání dluhu a není proč s dlužníkem domlouvat splátkový kalendář. Exekutor není charita, sociálka ani banka. Neposkytuje dotace, dávky ani půjčky. On je placen věřitelem za rychlé vymožení dluhu. Nemůže tak činit cokoliv, co by bylo proti zájmům věřitele. Podívejte se na věc z pohledu věřitele. Někdo Vám dluží peníze a nechce je dobrovolně vrátit. Povoláte na něj exekutora, který Vám může přinést celou částku zpět ihned. A nebo domluvit splátkový kalendář. Co byste preferovala? Asi jisté peníze ihned. 

12 000 Kč naštěstí není velká částka. Chybí-li Vám tyto peníze v rodinném rozpočtu, nechť si manžel vezme navíc noční nebo víkendovou brigádu. 15 nepříjemných směn a peníze máte doma. Nebo dočasně omezte výdaje. Ani jedno nebude pohodlné, ale to je zkrátka trest za neplacení dluhu.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

5 tipů, jak vybrat nejlepší termínovaný vklad

22.11.2019, Spoření, Autor: Pavel Strašák

Výše úroků nebo třeba délka uložení peněz. Faktorů, které vám pomůžou najít nejlepší termínovaný vklad, je několik. A pro každého může být důležité něco jiného. Podívejte se proto s námi na 5 doporučení, které vám s výběrem nejvýhodnějšího termínovaného vkladu pomůžou.

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

Daňové povinnosti při pronajímání nemovitosti

21.11.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Pokud chcete pronajímat nemovitost nebo plánujete nějakou koupit za účelem pronájmu, nezapomeňte také na daňové povinnosti. Příjem z pronájmu je určitou formu pasivního příjmu, která se musí uvádět do daňového přiznání. Velmi podstatné je v této souvislosti rozlišit, zda nemovitost pronajímáte jako občan nebo jako podnikatel.

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

Vteřina nepozornosti vás může stát statisíce. Připravte se na ni s pojištěním odpovědnosti za škodu

20.11.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Stačí vteřinka nepozornosti. Neposypaný chodník před domem. Chyba v daňovém přiznání, které děláte pro klienta. A před škodou za statisíce nebo dokonce i miliony korun už vás nic nezachrání. Existuje ale jednoduchý způsob, jak se na ni připravit. Jmenuje se pojištění odpovědnosti.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#8102, Pravidelný a příležitostný příjem, Daně, 22.11.2019

Zdravím, mám práci a k ní si přivydělávám jako operátor chatu z domova. Nemám žádnou smlouvu. Ale chodí mi na účet pravidelně platby. Musí se to nějak danit?

Dobrý den, pravidelný příjem (na rozdíl od příležitostného do 30 000 Kč) je třeba uvést v daňovém přiznání a řádně zdanit. 

P

#8101, Podklady pro insolvenci, Exekuce a insolvence, 21.11.2019

A musíme každý s manželem k insolvenci dokládat papíry ohledně dluhu? Jelikož já dokládala dvě exekuce a manžel dva úvěry a teď nám právě po třech měsících napsali, že manželovi chybí jedna strana z jedné smlouvy. Tak se chci zeptat jestli je to velký problém.

Dobrý den, v žádosti o oddlužení je třeba přesně popsat svou finanční situaci (příjmy, závazky, majetek, atd.). Závazky se dokládají nejčastěji úvěrovými smlouvami. Ohledně chybějící stránky - záleží, co je to za stránku, resp. jak moc podstatné jsou na ni informace. 

P

#8100, Vstup do insolvence, Exekuce a insolvence, 21.11.2019

Dobrý, zažádala sem s manželem o společnou insolvenci a oni mi nejdříve napsali, že vše jsme správné poslali a po třech měsících mi píšou, že jsme nedodali celou smlouvu ohledně úvěru a má otázka zní, jestli je nutností dokládat oba dva aspoň dva dluhy a doložit smlouvami, takže celkem 4mi smlouvami nebo stačí brát ode mě dvakrát smlouvy k exekucím. Děkuji snad sem to napsala srozumitelně.

Dobrý den, pro vstup do insolvence musíte dlužit dvěma či více subjektům. Jako manželé máte dluhy společné, tedy Vám stačí mít 2 závazky dohromady.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8100 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR