Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #22726, Společný účet pro více majitelů SVJ

Společný účet pro více majitelů SVJ, Běžný účet

16.1.2024 Běžný účet

Dobrý den, jsme tři spoluvlastníci bytového domu. Máme zřízený účet, na nějž společně přispíváme na výdaje a opravy. Naše banka umožňuje, aby majitelem účtu byl pouze jeden z nás. V případě úmrtí majitele účtu spadne účet do dědického řízení. Prosím o informaci, ve které bance je možné zřídit společný účet tří soukromých osob (nejedná se o např. společenství vlastníků ani jiné formálně definované uskupení), aby v případě úmrtí jednoho spolumajitele nenastala výše uvedená situace. Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,

žádná banka nic takového nenabízí z důvodu velmi komplikovaných právních záležitostí. Každý účet (majetek, peníze atd.) by měl mít jasného vlastníka. Tím může být fyzická nebo právnická osoba (např. SVJ). U účtu s více majiteli by nebylo jasné, komu patří která část peněz z účtu. Nejde jen o úmrtí a následné dědické řízení, ale taktéž o exekuce, zpronevěry a jiné mimořádnosti.

Správný postup je následující:

  • založte si právnickou osobu (SVJ, spolek, firmu, jinou entitu) a té zřiďte běžný účet
  • ve stanovách si určíte, kdo a za jakých okolností může s penězi na účtu nakládat
  • účet bude majetkem právnické osoby a úmrtí fyzické osoby nebude mít na účet žádný vliv