Jak nejlépe spořit pro budoucnost dětí? Poradíme vám, zda je lepší stavební spoření, fondy nebo zlato

Investice se zhodnocením až 12%

Dobrý den, chtěla bych spořit dětem (1 a 4 roky) na studium, bydlení atd. Můžu dávat 2 000 Kč měsíčně ale nejsem si jistá, jestli spořit přes stavební spoření, do fondu nebo do zlata. Každý mi nabízí něco jiného a já bych ráda znala názor někoho nestranného, děkuji.

Dobrý den,

nejprve je třeba si položit otázku, jaké riziko jste ochotna podstoupit a kolik času chcete investování věnovat. Nemáte ráda riziko, chcete mít své jisté a nechcete trávit svůj volný čas sledováním burz a jiných informací ze světa financí? Pak volte stavební spoření, měsíčně ukládejte přesně 1 700 Kč (ne méně, ne více) a dosáhnete na roční zhodnocení 3,5-4% (úrok 1% a státní podpora 2 000 Kč/rok). Výnos je garantován, riziko nulové (vklady na stavebním spoření jsou pojištěny proti krachu spořitelen), spoření založíte online z pohodlí domova či na pobočce za pár minut a nemáte s tím žádné další povinnosti (za 6 let Vám budou peníze vyplaceny na účet a rozhodnete se co s nimi dál).

Nevadí Vám riziko ztráty (jste připravena na možnou ztrátu i 100% investovaných peněz), máte ráda adrenalin a chcete svůj volný čas trávit sledováním burz a informací z finančního trhu, které jste schopna si správně vyhodnotit? Pak lze doporučit i investice - akcie, fondy, zlato, atd.

Pro měsíční úložku kolem 2 000 Kč bych určitě doporučil stavební spoření, protože podstupovat cokoliv komplikovanějšího se Vám vzhledem k investované částce nevyplatí. Určitě se vyhněte všem produktům, kde jsou vyžadovány vstupní poplatky.

Poslední dobou se rozmáhají reklamy na investování do zlata, kde nejprve platíte vstupní poplatky, pak si spoříte na slitek a po dospoření Vám slitek pošlou. To je zcela nevhodné a nevýnosné, protože: 1) platíte vstupní poplatek 2) peníze které posíláte na "spoření na slitek" nejsou úročené 3) nabízené malé slitky jsou nevýhodné (špatně se prodávají, resp. je tam vysoká výkupní provize) 4) na slitky potřebuje trezor či bankovní schránku (jinak riskujete krádež) 5) po dospoření dostanete slitek zlata, ale za ten si chleba nekoupíte - slitek budete muset jednou směnit za peníze a výkupní ceny zlata jsou někde úplně jinde než ty prodejní (vysoké transakční náklady).