Spoření pro vnuka, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
4.11.2019 Spoření

Dobrý den, narodil se nám vnuk, jsem jeho děda, jsou mu teprve 3 měsíce a chtěl bych mu založit účet na jeho jméno, aby až bude plnoletý mohl s účtem disponovat on sám. Co vše k tomu potřebuji? Asi by to bylo s možností jako spoření, ale pokud by se něco stalo a bylo by zapotřebí finanční hotovosti, aby se pokud možno dalo vybírat. Jestli mi můžete poradit a navrhnout nějakou variantu. Velice děkuji.

Dobrý den,

to nejlepší co mohou rodiče a prarodiče pro své děti a vnuky udělat je nezakládat dětem účty hned od kolébky, ale spořit jim na své jméno (dál jako tak činili doposud) a při dosažení plnoletosti (nebo ještě lépe po dostudování) jim část peněz předat - např. coby příspěvek na vlastní bydlení, které dnes většina mladých pořizuje na hypotéku, pro jejíž získání je třeba mít naspořeno 10-20% z kupní ceny.

Dětské produkty nejsou nijak výhodné (nenabízejí lepší úroky) a naopak je s nimi spojeno mnoho komplikací (peníze jsou de iure majetkem dítěte). Naopak spoření pod svým jménem má samé výhody - s penězi můžete nakládat zcela libovolně podle potřeby. 18 let je nesmírně dlouhá doba, produktové podmínky se mění každé 2-3 roky a s inflací 3% se do momentu dosažení plnoletosti počáteční vklad znehodnotí o více jak polovinu. Nejvýnosnější a bezrizikové je momentálně stavební spoření s průměrným zhodnocením 3,5%. Vše ostatní (spořící účty, vkladní knížky, termínované vklady) ani nepřekonají inflaci.