Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #11037, Spoření s dispozičním právem

Spoření s dispozičním právem, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
24.8.2020 Spoření

Dobrý den, je mi 70 let a chtěla bych založit spoření, které bych mohla napsat na svoji dceru, ale po dobu mého života bych jím mohla disponovat jen já. Děkuji

Dobrý den,

pokud byste si spořící účet založila Vy a z dcery byste udělala disponenta, pak by dcera měla plný přístup k účtu (mohla by Vám z něj peníze kdykoliv vybrat) a v případě Vašeho úmrtí by zůstatek na účtu k datu úmrtí byl předmětem dědického řízení (dcera coby disponent by peníze automaticky nedostala).

Jestliže by si spořící účet založila dcera na své jméno a z Vás udělala disponenta, pak by peníze na tomto účtu byly v majetku dcery se všemi právními důsledky (dcera by Vám peníze opět mohla vybrat, pokud by skončila v exekuci, peníze by obstavil exekutor, atd.).

Doplňkové penzijní spoření umožňuje jako jeden z mála produktů stanovit oprávněnou osobu (komu bude Vámi naspořená částka v případě Vašeho úmrtí vyplacena). Jinak banky nemohou zastupovat funkci notáře a dědického řízení. Kdo a kolik má dědit, to je třeba případně upravit v závěti.