Jak si založit účet v zahraničí a spořit eura bez nutnosti práce nebo studia v dané zemi?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
1.2.2020 Spoření

Dobrý den, ačkoliv mám spoření v CZK, napadlo mě také spořit v EUR. Devizové účty založené u českých bank nejsou výhodné a navíc nelze vybrat naspořená EUR ale pouze CZK. Myslel jsem, že si založím běžný nebo spořící účet v zahraničí, ale dočetl jsem se, že je podmínkou doložit buď práci nebo studium v zemi, kde si chci účet založit. Žádnou takovou podmínku nesplňuji. Jde mi jen o to spořit eura a v případě potřeby si je dojet vybrat třeba do Německa nebo Rakouska. Můžete mi prosím poradit? Děkuji.

Dobrý den,

proč si myslíte, že spoření v EUR je dobrý nápad? Úrokové sazby měn se odvíjí o základních úrokových sazeb centrálních bank (jejich emitentů). Zatímco ČNB u koruny drží 2% (na korunovém spořícím účtu tak dosáhnete na 1,6% a na termínovaných vkladech více), ECB pro eura má záporné sazby (a proto je úročení euro vkladů téměř na nule - v ČR i v zahraničí).

Navíc koruna vůči euru neustále posiluje (s tím jak česká ekonomika roste rychleji než průměr eurozóny). Kdybyste dnes směnil koruna za eura a spořil v eurech, dostal byste za několik let v přepočtu na koruny méně.