Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #12435, Stavba RD na pozemku se zástavou

Stavba RD na pozemku se zástavou, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobry den, chceme stavět dům na pozemku, který patří tátovi. Jednalo by se o darovací smlouvu. Ale nyní jsme zjistili, že tento pozemek je vázaný jeho hypotékou. Bude možné i tak pozemek přepsat na mě, aniž bychom něco porušili? Děkuji.

Dobrý den,

pozemek vašeho otce má velmi pravděpodobně zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení", které znemožňuje převod nemovitosti na cizí osobu bez souhlasu banky. I kdyby banka s převodem souhlasila, určitě byste nechtěl stavět na pozemku, kterým se ručí na cizí úvěr. Stavba je nedílnou součástí pozemku, tedy pokud by otec přestal splácet svou hypotéku, mohl byste v krajním případě přijít i o váš dům.

Doporučuji pozemek rozdělit na již zastavěnou otcovu část a nezastavěnou část pro váš RD a požádat banku o vyvázání vaší části pozemku z otcovy hypotéky.