Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #10487, Storno platby a vrácení peněz

Storno platby a vrácení peněz, Platba

19.6.2020 Platba

Dobrý den, včera jsme odeslali platbu do banky v Ukrajině pro firmu, která nám má dodávat její produkty. Platba ještě včera odešla, konkrétně 400 000 Kč. I když jsme si firmu prověřovali, všechno se zdálo ok, dnes se objevila nová informace, že firma nemusí být úplně čestná. Na základě toho, jsme kontaktovali Ukrajinskou banku, ta nám řekla, že peníze ještě na cílovém účtu nejsou a budou až ve 14h. Pro zrušení platby a vrácení k nám musíme kontaktovat naši banku, aby poslala do Ukrajinské banky storno platby. To jsme udělali, ale jak se to všechno táhlo, tak k odeslání storna z naší banky do Ukrajinské došlo až v 15:30h. Vím, že ty peníze v ten čas ještě byly na účtu, dost pravděpodobně jsou i ještě teď (20h). Chci se zeptat, dá se zjistit kdy Ukrajinská banka požadavek zpracuje a peníze zablokuje, aby je nikdo nemohl použít? V pondělí ráno budeme opět do Ukrajinské banky volat, jestli přijali požadavek, tak bychom potřebovali poradit, jak a na co se ptát, co chtít apod. Ideální stav by byl, kdyby Ukrajinská banka peníze zmrazila, i když budou již na cílovém účtu, ale to nevím jestli je to vůbec možné. Je jasné, že navrácení peněz bude trvat delší dobu, když by to mělo dopadnout, ale nám teď jde hlavně o kladnou informaci, že peníze jsou zablokované a vrátí se k nám. Je vůbec možné, aby je ta banka zmrazila? Děkuji za rady

Dobrý den,

banky nemohou nikomu peníze z účtu brát ani je jinak blokovat (nemají na to oprávnění, nemohou rozhodovat spory mezi klienty). Platbu lze zastavit pouze do momentu připsání peněz na účet příjemce. Následně už můžete pouze požádat příjemce platby o navrácení peněz nebo v případě podvodu kontaktovat Policii ČR a domáhat se náhrady soudní cestou.