Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #5811, Trvalé bydliště

Trvalé bydliště, Reality

M

Dobrý den, psala jsem Vám v souvislosti s kamarádem, který řeší problém se svou ex-přítelkyní. Jejich situace se vyhrotila na tolik, že chce na sebe napsat polovinu domu jako spoludlužník v hypotéce a předpokládá, že se pak on odstěhuje připadne ji druhá polovina, a to jen proto, že vložila částku 450 000 Kč, kterou jí on v této chvíli a vzhledem k ostatním půjčkám na rekonstrukci není schopen splatit. Samozřejmě v době, kdy o hypotéku žádali, netušil, že se vztah rozpadne. Ona má v domě stále trvalé bydliště a nechce se ho vzdát, přestože již bydlí u nového přítele s kterým by si ráda případně hypotéku převzala. A pokud nebude souhlasit vyhrožuje soudem o milion :) Prosím Vás o vyjádření k tomuto "návrhu" a zda hraje roli to , že ona je spoludlužník. Děkuji za informaci a přeji příjemné dny.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

není-li ex-přítelkyně Vašeho kamaráda majitelem nemovitosti a nemá-li k pobytu v této nemovitosti sjednanou nájemní smlouvu, lze ji trvalé bydliště zrušit. Pokud byla částka 450 000 Kč poskytnuta bez řádné smlouvy o půjčce a od data poskytnutí peněz uplynuly 3 roky, lze pohlížet na tyto peníze jako na dar a protistrana nemá jak dokázat opak (chybí jakýkoliv dokument, který by prokazoval opak a uplynula všeobecná promlčecí lhůta 3 roky). 

Soudu bych se vůbec neobával, neboť požadavky ex Vašeho kamaráda na polovinu nemovitosti nebo 1 mil. Kč jsou zcela mimo. Kdybychom chtěli vše přesně vyúčtovat, měla by nárok na 450 000 Kč s příslušenstvím (obvyklý úrok za dobu půjčky), ponížených o cenu obvyklého nájmu za dobu, po kterou u přítele bydlela. Převzetí hypotéky a celé nemovitosti je zcela mimo. 


Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

Jak se vypořádat s následky opatření proti koronaviru? Pomůže vám spořicí účet

3.4.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Zavřené firmy a pokles práce i příjmů. Také to jsou následky pandemie koronaviru COVID-19. Zejména drobní živnostníci a menší podniky se kvůli tomu můžou dostat do finančních problémů. A právě v tuto chvíli jim pomohou spořicí účty.

ČNB zmírnila podmínky pro hypotéky

ČNB zmírnila podmínky pro hypotéky

2.4.2020, Hypotéka, Autor: Petr Jermář

Zvýšení LTV z 80% na 90%, zvýšení DSTI ze 45% na 50% a zrušení parametru DTI. Přestože ČNB zmírnila tyto parametry s platností od 1/4/2020, nejedná se o apríl. Na hypotéky tak nově dosáhne mnohem více zájemců o vlastní bydlení.

Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

Půjčky v době koronavirové: banky odkládají splátky a připravují speciální úvěry

1.4.2020, Půjčka, Autor: Pavel Strašák

Zavřené podniky, práce z domu nebo dokonce propouštění. To jsou některé dopady pandemie koronavirové nemoci COVID-19. Spousta lidí tak musí počítat se zkrácením příjmů a někteří zaměstnanci i podnikatelé o ně přišli úplně. Banky jim proto nabízí odklad splátek i speciální koronavirové půjčky.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

Š

#9557, Hypotéka po insolvenci, Hypoteční poradna, 2.4.2020

Dobrý den, manžel měl z mládí insolvenci, pro svou hloupost. Už má 4 roky po splacení. Chápu, že teď je pro banky velmi nevhodný klient. Je reálná šance získat hypotéku na vlastní bydlení? Víme, že nejdříve 5 let od splacení a ukončení insolvence. Prosím, kde všude je takový člověk veden? Kam všude napsat a požádat o výmaz či zablokování informací a osobních údajů? Děkuji

Dobrý den, hranice 5 let není striktní, pokusíme se Vám najít banku, která by Vám byla ochotna půjčit (máte-li 4 roky po úspěšně ukončené insolvenci). Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce pomocí hypoteční kalkulačky. O výmaz z rejstříků dlužníků (BRKI, NRKI, Solus) žádat nelze, ale banky k záznamům starším 4-5 let nepřihlížejí.

A

#9556, Schválí mi insolvenci?, Exekuce a insolvence, 2.4.2020

Dobry den, mam prezkumne jednani a chci se zeptat - bude mi insolvence schvalena, kdyz mam plat 13 000 Kč a vyzivovaci povinnost? Pripadne je i maminka ochotna mi dat dar, abych vzdy plnila min 2 200 Kč.

Dobrý den, s čistým příjmem 12 000 Kč a jednou vyživovací povinností činí nezabavitelné minimum 9 757 Kč. Těsně tak splňujete podmínku splácet měsíčně min. 2 200 Kč. Chybějící peníze do minimální výše plnění Vám samozřejmě může kdokoliv včetně maminky darovat.

BO

#9555, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 2.4.2020

Dobrý den, mám insolvenci a rád bych zjistil, kolik jsem již splatil. Kde tuto informaci zjistím? A kolik by mi mělo správně zůstat z výplaty? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den, průběžné informace o plnění podmínek insolvence Vám poskytne váš insolvenční správce. Nezabavitelné minimum (kolik by Vám mělo zůstávat) se počítá z výše čisté mzdy a počtu vyživovaných osob. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 9500 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR