Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #5237, Ukrajinské nebankovní půjčky

Ukrajinské nebankovní půjčky, Půjčka

Nejlevnější půjčka od Zonky
3.10.2018 Půjčka

Dobrý den, zahraniční klient (ukrajinský podnikatel) zakládá v ČR společnost, je jediným společníkem, jednatelem je český státní příslušník. Žádná banka nepřistoupila na požadavek otevření jakéhokoliv účtu, psaného na zakládanou společnost. Jak lze postupovat? Je nutné otevřít bankovní účet. Bez toho podnikat nelze (jedná se o poskytování půjček z vlastních zdrojů, podnikatel je movitý, majetek má podložen daňovými přiznáními z Ukrajiny, zdroj příjmu legální). Existuje nástroj, podklad pro žalobu na stát, který je možno využít, například nějaký rozsudek Evropského soudu, pro bránění v podnikání, že stát vyžaduje ve svých předpisech například ust. §23 ZOK (cituji: § 23 (1) Peněžitý vklad do kapitálových společností se splácí na zvláštní účet u banky nebo spořitelního a úvěrního družstva (dále jen „banka“), který zřídí správce vkladů. Banka s těmito prostředky neumožní nakládat dříve, než kapitálová společnost vznikne, ledaže se jedná o úhradu zřizovacích výdajů nebo vrácení emisních kursů zakladatelům) a tento postup je v ČR nereálný?

Dobrý den,

banky nejsou restaurace, nemají povinnost obsloužit každého. Nebankovních poskytovatelů půjček bylo ještě donedávna v ČR přes 50 000 a většina z nich měla nemalé problémy se zákonem. I proto přes 99% těchto společností nezískalo licenci ČNB, která je pro nebankovní poskytovatele půjček povinná od 12/2016. Proto se bankám nelze příliš divit, že váhají s otevřením účtu ukrajinskému nebankovnímu poskytovateli půjček.

Z právního hlediska v tomto doposud precedens nepadl. Nicméně pravidla volného obchodu, pohybu osob a majetku platí v Evropě jen v rámci EU, jejímž členem Ukrajina není. Pokud by např. česká banka odmítla zřídit účet Polákovi (bez oprávněného důvodu), na žalobu by to bylo. Ale cizinci ze zemí mimo EU na toto automaticky nárok nemají.