V insolvenci mi prodají byt, Exekuce a insolvence

Dobrý den, majitelé bytu jsou v insolvenci a ted má dojít k elektronické dražbě bytu. V bytě mají trvalé bydliště už 11. rokem. Mohl by je budoucí kupec bytu vyhodit? A kdyby ano, má povinnost sehnat jiné bydlení rodině? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

kupující se stává majitelem bytu a může s ním libovolně nakládat. Naopak současní majitelé o své vlastnické právo přijdou a nebudou mít nadále právo byt obývat (budou se muset vystěhovat, pokud jim nový majitel byt nepronajme).

Nový majitel bytu nemá povinnost shánět předchozím majitelům bytu náhradní bydlení. Ti by si měli zajistit jiný pronájem, nebo zažádat úřad o poskytnutí obecního bytu. Celý proces vyklizení tedy bude záležet na dohodě s předchozími uživateli, nebo na výsledku právního sporu. Může se vám nakonec stát, že se na vystěhování nedohodnete a budete muset využít žalobu na vyklizení bytu. Následně exekuci vystěhováním. Je tedy potřeba počítat s rizikem že takové aktivity mohou trvat i roky a stát klidně desetitisíce korun.

Trvalé bydliště je administrativní pojem, kdy úřad zapíše trvalé bydliště občanovi podle vlastnictví bytu, nebo nájemní smlouvy. Jsem přesvědčen, že byste dosáhla výmazu trvalého bydliště. To na základě prokázání, že jste byt nabyla vy a že uživatel nemá aktuálně žádné právo k bytu. To že se trvalé bydliště občana přepíše na městský úřad ale neznamená, že by se tam i odstěhoval.