Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #7630, Vypořádání spolupodílového vlastnictví

Vypořádání spolupodílového vlastnictví, Reality

Sjednejte si hypotéku online
2.10.2019 Reality

Pokračování dotazu č. 7 613: Dobrý den, a když bude nařízen soudem prodej nemovitosti, budeme muset dokládat dané částky, kdo z nás investoval více peněz do zhodnocovaní nemovitosti? Spolumajitel trvá na tom, abych si doložila vše, i že jsem platila část hypotéky. Jenže bankou bylo stanoveno, že peníze budou odcházet z jeho účtu. A nebo se toto nebude řešit a vše půjde rovnim dílem? Děkuji

Dobrý den,

doporučuji vám oběma se spolu raději domluvit, soudem nic nezískáte (bude Vás to stát poplatky, čas a výsledek je víceméně předem znám - soud nabídne Vám oběma možnost vyplatit druhého, pokud oba odmítnene, nařídí prodej nemovitosti). V případě prodeje organizovaného soudem jsou majitelé vypláceni defaultně dle výše svého podílu. Pokud by s tím někdo nesouhlasil, je na něm prokázat soudu, proč by to mělo být jinak.

Nevím, jak vysokou jste si brali hypotéku a kolik jste stihli doposud splatit, ale pokud by např. hodnota nemovitosti byla 3 mil. Kč a zbývající hypotéka 2,8 mil. Kč, dostal by každý pouze 100 000 Kč. Od této částky je však třeba odečíst režijní náklady za prodej, soudní poplatky, atd., takže reálně můžete skončit na nule. Taktéž nucený prodej nemovitosti s právními vadami dosáhne pravděpodobně nižší částky, než kdybyste nemovitost prodávali osobně a bez spěchu.