Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #12422, Vysoká sankce za refinancování hypotéky

Vysoká sankce za refinancování hypotéky, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, na konci roku 2020 jsem refinancoval svoji stávající hypotéku kvůli koupi jiné nemovitosti. Původní hypotéku jsem podepsal 05/2016, úrok 2,29%, 7 let fix, 20 let splácení. Byt stál 1,8 mil, půjčil jsem si 1,6 mil. Zbývající částka k doplacení byla na konci roku 2020 cca 1,4 mil. Plus pokuta za předčasné splacení 179 000 Kč. Pokuta mi přijde hodně vysoká, zatím se nikdo v mém okolí s takovou pokutou nesetkal, proto bych rád radu, jestli se s tím dá něco dělat nebo to je adekvátní pokuta a nic jiného mi nezbude. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Zákon o spotřebitelském úvěru omezuje výši sankce za předčasné splacení hypotéky na max. 1% ze splácené částky (max. 50 000 Kč a musí se jednat o prokazatelné náklady banky). Zákon se však vztahuje pouze na úvěrové smlouvy podepsané od 12/2016. Proto velmi pravděpodobně s pokutou za úvěrovou smlouvu podepsanou před tímto datem nic nenaděláte (s podobně vysokou pokutou se nikdo z vašeho okolí doposud nesetkal, protože se na ně velmi pravděpodobně vztahuje zákonná úprava platná od 12/2016).

Doporučujeme náš článek Porovnání poplatků za předčasné splacení hypotéky