Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #15120, Z čeho mám žít v insolvenci?

Co dělat, když po srážkách z platu a inv. důchodu nezbývá na nájem a základní výlohy?

Dobrý den, jakým způsobem (kam nebo na koho se obrátit), když mi po srážce insolvence z platu i z inv. důchodu, nezbývá dost peněz na nájem i ostatní výlohy? (myslím základní výlohy, nikoli cokoli nadstandard) Zvládnout druhé zaměstnání vzhledem k ID není reálné a i kdyby, tak bude příjem opět zkrácen. Je možné zažádat např. o příspěvek na bydlení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

insolvence je tvrdých 5 let o chlebu a vodě, po kterých dostanete šanci na nový začátek (všechny dluhy Vám budou prominuty nezávisle na výši jejich umoření během insolvence). Výše nezabavitelného minima se počítá z příjmu a počtu vyživovaných osob. Např. s příjmem 20 000 Kč bez vyživovaných osob (děti, manžel) zůstává dlužníkům 11 916 Kč. Pokud Vám tyto peníze nestačí na živobytí, mnoho s tím nenaděláte. O příspěvek na bydlení si zažádat můžete, ale pro jeho nárok se posuzuje Váš čistý příjem před ins. srážkami (nikoliv nezabavitelné minimum) - pravděpodobně tak na něj nedosáhnete.