Insolvence a věřitelé: Co se stane, když nejsou uvedeni v žádosti o oddlužení?

Dobrý den, jsem v insolvenci a také jako asi 90% lidí prostě zapomenu nějakého věřitele uvést v žádosti o oddlužení. Zde v několika dotazech píšete, že pokud není věřitel uveden v žádosti o oddlužení, nepřihlásí se, tak po skončení insolvence může dluh dále vymáhat. 5 insolvenčních správcu, 3 advokátní kanceláře a dokonce i soudce, který spravuje insolvence mi shodně odpověděli, že věřitel nemusí být uveden v žádosti o oddlužení. Jakmile se nepřihlásí, je to jeho problém. Má se prý starat o svá práva, což je uvedeno v ins. zákoně. Proč zde píšete, že jakmile není věřitel uveden v žádosti o oddlužení a nepřihlásí svou pohledávku, tak může pak dluh vymáhat po insolvenci? To od vás není nestrannost. Stačí uvést 2 věřitelé. Prijde mi, že píšete odpovědi před novelou.

Dobrý den,

před i po novele ins. zákona platilo a platí, že dlužník vstupující do insolvence je povinen pečlivě vyplnit žádost o oddlužení, ve které detailně popisuje své majetkové poměry (příjmy, dluhy, majetek). Věřitel se samozřejmě má starat o svá práva a je povinen své pohledávky přihlásit do insolvenčního řízení. Kdo se zapomene přihlásit do insolvenčního řízení, obvykle své pohledávky po úspěšně ukončené insolvenci neřeší (většina věřitelů nemá potřeba zkoumat 5 let staré dokumenty a napadat žádosti o oddlužení pro formální nebo materiální nedostatky). Nicméně pokud byste na nějaké své dluhy v žádosti o oddlužení zapomněla, zbytečně riskujete komplikace. Soud by např. mohl věc posoudit jako nepoctivý záměr a osobní bankrot nepovolit, věřitelé by mohli napadnout rozhodnutí o prominutí dluhů, atd. Určitě nestačí do žádosti o oddlužení vypsat jen 2 věřitele, máte-li jich více.

Právo je poměrně složitou záležitostí. I proto se na účet právníků vtipkuje stylem "2 právníci, 3 právní názory". My se snažíme odpovídat nestranně dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Novela ins. zákona platí teprve 6 měsíců. Ještě tedy nemohlo dojít dle nových pravidel k situaci diskutované výše (tak se stane nejdříve za několik let), nejsou pro to judikáty. Těžko předvídat, jak budou soudy rozhodovat v těchto méně běžných potenciálních sporech za 5 let.