Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #5509, Založení účtu na cizí jméno

Založení účtu na cizí jméno, Podvod

26.11.2018 Podvod

Dobrý den, mám podezření na jednoho známého, že si zřejmě založil účet na mé jméno. Je to dobrý přítel a nechci ho nějak nařknout nebo dát záležitost Policii. Kdybych se náhodou mýlil asi by tím naše přátelství skončilo. Chci se tedy zeptat - je nějaká možnost jak zjistit, zda si na mé údaje někdo nezaložil účet? Dnešní doba je tak pokročilá, že je možné zhotovit účet jen na základě odeslání kopie OP. Což není zrovna 100% dobrá možnost. Popřípadě dá se potom nějak dokázat, že účet není můj a že ho založil někdo jiný?

Dobrý den,

účet nelze zřídit jen zasláním kopie OP. Je vždy třeba kopie dvou dokladů totožnosti a následně ještě podpis smlouvy, při kterém se předkládá originál OP (podpis smlouvy lze nahradit zasláním 1 Kč na nově zakládaný účet z již existujícího účtu a doložením potvrzení, že tento existující účet patří zakladateli).

Můžete se zeptat všech bank, jestli u nich nemáte založený účet. Jiný způsob bohužel není (centrální registr účtů není veřejně přístupný). S účtem na cizí jméno lze páchat i závažnou trestnou činnost. Doporučuji vše prošetřit co nejdříve a v případě naplnění podezření neprodleně informovat Policii ČR.