Banky.cz Bankovní poradna zdarma Pojištění #11386, Zaplacené pojistné a promlčecí lhůta

Zaplacené pojistné a promlčecí lhůta, Pojištění

Životní pojištění od expertů
1.10.2020 Pojištění

Pokračování dotazu č. 11367: Dobrý den, odpovídal jste na můj dotaz v poradně. Promlčecí lhůtu chápu, to mi je jasné, ze smluvních vztahů. Ale domnívám se, že v tomto případě již smluvní vztah neexistoval od doby ukončení smlouvy, a tudíž by se mělo postupovat podle obecné promlčecí lhůty 10 let, jako u bezdůvodného obohacení. Děkuji za váš názor.

Dobrý den,

subjektivní promlčecí lhůta (tedy od momentu, kdy jste o existenci bezdůvodného obohacení vědět mohla nebo měla) činí 3 roky. Objektivní promlčecí lhůta (od momentu, kdy k události došlo) činí 10 let. Smluvní strany si mohou sjednat i jiné lhůty (kratší lhůty než zákonem stanovené nemohou být v neprospěch slabšího). Ve Vašem případě pojišťovna pravděpodobně uplatňuje lhůtu 4 let, tedy ve Váš prospěch o rok delší. Aby šlo aplikovat objektivní lhůtu (10 let), musela byste soud přesvědčit, že jste o existenci bezdůvodného obohacení vědět nemohla a neměla (což se zdá být téměř nemožné, neboť jste platby měla pod svou kontrolou a sama jste pojištění ukončila).