Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Pojištění #11386, Zaplacené pojistné a promlčecí lhůta

Zaplacené pojistné a promlčecí lhůta, Pojištění

AB

Pokračování dotazu č. 11367: Dobrý den, odpovídal jste na můj dotaz v poradně. Promlčecí lhůtu chápu, to mi je jasné, ze smluvních vztahů. Ale domnívám se, že v tomto případě již smluvní vztah neexistoval od doby ukončení smlouvy, a tudíž by se mělo postupovat podle obecné promlčecí lhůty 10 let, jako u bezdůvodného obohacení. Děkuji za váš názor. 

Sjednat pojištění online

Dobrý den,

subjektivní promlčecí lhůta (tedy od momentu, kdy jste o existenci bezdůvodného obohacení vědět mohla nebo měla) činí 3 roky. Objektivní promlčecí lhůta (od momentu, kdy k události došlo) činí 10 let. Smluvní strany si mohou sjednat i jiné lhůty (kratší lhůty než zákonem stanovené nemohou být v neprospěch slabšího). Ve Vašem případě pojišťovna pravděpodobně uplatňuje lhůtu 4 let, tedy ve Váš prospěch o rok delší. Aby šlo aplikovat objektivní lhůtu (10 let), musela byste soud přesvědčit, že jste o existenci bezdůvodného obohacení vědět nemohla a neměla (což se zdá být téměř nemožné, neboť jste platby měla pod svou kontrolou a sama jste pojištění ukončila). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

18.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Plánujete založení stavebního spoření? Teď je ideální čas. Až do konce roku si ho totiž můžete sjednat zdarma. Bez ohledu na to, pro jakou stavební spořitelnu se rozhodnete.

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

15.10.2021, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

Ve středu 13. října 2021 oznámila Bohemia Energy ukončení své činnosti. O dodavatele energií tak ze dne na den přišel necelý milion klientů. Zálohy přitom platíte automaticky. Co dělat? Poradíme, jak minimalizovat další ztráty.

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

Útok na 3% hranici začíná. Úroky hypoték vyskočily za jediný měsíc o desetinu

11.10.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

„Předpokládáme, že se na konci roku bude průměrný úrok hypoték pohybovat okolo 3 %.” Taková byla předpověď bankovních analytiků předloni, loni i začátkem tohoto roku. Zatímco v předchozích dvou letech se zdaleka nesplnila, letos k tomu může být opravdu blízko. Hypotéky totiž zdražují už od února. A stále rychleji.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

VP

#15686, Podvody BitcoinEra, Podvod, 22.10.2021

Dobrý den, asi před rokem se mi na Facebooku ukázalo, že má matka sdílela reklamu na stránku BitcoinEra. Řekl jsem si, že když to sdílela mamka, tak to podvod nebude a zaregistroval jsem se. Asi 10 minut potom se pod sdíleným příspěvkem objevil komentář, jakože od mojí mamky, ale psal to někdo kdo pořádně neuměl česky a navíc to byl chlap. To jsem si uvědomil, že se jedná o podvod. Bylo už ale pozdě. Žádné peníze ani doklady jsem jim neposlal, ale můj telefon, e-mail a jméno už měli. Také jsem jim v telefonu potom sdělil věk (což bylo 17 v té době) a asi adresu (s tou si nejsem uplně jistý). To že mi bylo 17 jim bylo uplně jedno. Ta ženská mi jenom řekla, že zná starší a dál mi nabízela jejich služby. Vždy jsem jim řekl, že nic nechci a na e-maily nereagoval. Oni potom přestali. Ale asi před dvěma týdny znovu začali. Bylo to už moc, tak jsem si změnil číslo. E-maily ale stále chodí, což by mi bylo jedno, ale dnes mi přišel e-mail, na kterém byl počátek e-mailové adresy mého bratra. V té je i jeho jméno. Vůbec netuším kde to sebrali a udělalo se mi z toho opravdu špatně. Připadám si jako kdyby mě někdo stalkoval. Je to strašný pocit. Nevíte jestli mně nebo mé rodině něco hrozí? Asi ne, ale já se cítím fakt strašně. Děkuji

Dobrý den, Vám ani vaší rodině nic nehrozí, jméno, email ani telefon nikterak zneužitelné nejsou. BitcoinEra je podvod, není to skutečný broker ani se nejedná o reálné investice. Cílem podvodníků je z Vás pouze vytáhnout peníze. Email označte za spam, hovory z jejich čísel si zablokujte a budete mít klid.

TV

#15685, Rozvod, Osobní a rodinné finance, 22.10.2021

Dobrý den, s manželem se rozvádíme. Brali jsme se v roce 1997. Mám doklady na finanční prostředky v mém vlastnictví před vstupem do manželství ve výši 650 tis. Při jednání jak v nesporném nebo sporném rozvodu soudem je zohledněna nějakým způsobem inflace? Druhý dotaz se týká darů rodičů v průběhu manželství, které byly poukázány na můj účet. Nikdy jsme neměli s manželem společný účet, o těchto platbách rodiče budoucího exmanžela neinformovali. Rodiče nežijí, takže doložit dary mohu pouze výpisy z mého účtu. Je to dostatečné nebo by v případě sporného rozvodu zkoumal soud, zda byly určeny výhradně mně? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den, jak byste prosím u rozvodu chtěla zohledňovat vliv inflace na vaše úspory, se kterými jste vstupovala do manželství před 25 lety? Hodnota 650 000 Kč ve vašem výhradním vlastnictví samozřejmě za poslední čtvrtstoletí klesla, ale určitě si tuto ztrátu nemůžete sanovat ze SJM (vliv inflace na váš výhradní majetek se neřeší, není důvod). Výhradní dary nabyté během trvání manželství jsou vaším výhradním majetkem a nespadají do SJM. V případě sporu by ale bylo nutné doložit, že se jednalo o dary výhradně pro Vás.

Z

#15684, Ochrana osobních údajů, Osobní a rodinné finance, 22.10.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá zneužít číslo OP a údaje z něj? Navštívila jsem ve Francii nemocnici, kde si údaje z OP opisovali, výsledek vyšetření mi poté ani neposlali a fakturu za vyšetření posílají domů, s tím, že pokud si opsali údaje špatně a fakturu neodešlou, mohu být vedená jako dlužník?

Dobrý den, údaje z OP zneužitelné nejsou, kopie OP ano. Jestli po Vás bude francouzská nemocnice vymáhat neuhrazený dluh nebo ne si netroufám odhadovat. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 600 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR