Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #18402, Zasíťování pozemku a přípojky

Zasíťování pozemku a přípojky, Reality

Sjednejte si hypotéku online
5.7.2022 Reality

Dobrý den pane Jermáři, četl jsem Váš článek ohledně zasíťování stavebního pozemku. Ohledně VAK přípojky uvádíte následující:

"Nejprve je nutné ověřit stav stávající VaK infrastruktury, aneb jestli kolem vaší parcely vedou hlavní řady a je-li možné se na ně napojit. Informace získáte u distributora/provozovatele VaK, z územního plánu obce či z technické mapy obce/GIS (pasport sítí). Distributor resp. obec Vás může odmítnout připojit v těchto případech:

  • 1. nedostatečná kapacita stávající VaK infrastruktury
  • 2. novostavba komunikace (silnice, chodník), ve které jsou situovány hlavní řady a kterou není možné rozkopat z důvodu záruky na dílo a/nebo pravidel obce pro povolování výkopových prací (obvykle 5 let od data kolaudace)."

Druhý důvod jsem nikde nedokázal najít v zákoně 274/2001 ani jinde. Z jakého pramene práva prosím čerpáte? Řeším aktuálně přesně takový argument obce a chci vědět, zda je oprávněn. Děkuji předem za reakci!

Dobrý den,

pravidla pro vstup do komunikací (výkopové práce) určují obce svými vyhláškami (každá obec může mít trochu jiná pravidla). Nemá to nic společného s Vámi uváděným zákonem o Vodovodech a kanalizacích. Provozovatel VaK Vám souhlas s napojením jistě vydá (bude-li kapacita infrastruktury dostačující). Tím je zákonu vyhověno. Ovšem odbor správy majetku města Vám nedá souhlas s výkopovými pracemi a rada města Vám nedá souhlas s věcným břemenem pro vaši přípojku v obecní komunikaci.