Zástavní právo na parcelu, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
21.10.2017 Hypoteční poradna

Dobrý den, chtěli bychom stavět dům na zahradě rodičů. Tato zahrada je součástí parcely, na které je zástavní právo. Zástava je z důvodu ručení na hypotéku mého družstevního bytu. Je v tom nějaký problém?

Dobrý den,

toto bude problém, neboť za hypotéku musíte ručit nějakou nemovitostí. Družstevním bytem ručit nelze, neboť není Váš - Vy vlastníte pouze členský podíl v družstvu s právem nájmu bytu. Nemáte-li jinou vhodnou nemovitost do zástavy, pak budete muset ručit stavěným RD včetně pozemku (stavba a pozemek jsou dohromady jedna nemovitost). A banka do zástavy nemůže přijmout pozemek, kterým již ručíte za jiný úvěr.

Doporučuji rozdělit parcelu na dva samostatné pozemky a pokusit se s bankou dojednat stažení zástavního práva z Vašeho nového stavebního pozemku.