Jak se daní zisky a ztráty z investování do kryptoměn?

3.12.2020 Daně

Dobrý den, investuji do krypto měn. Na začátku jsem vložil 80 000 Kč, po té vybral 120 000 Kč, takže daním ten rozdíl? A druha otázka, když jsem reinvestoval a zatím jsem dejme tomu z investované částky 150 000 Kč vybral 80 000 Kč, tak z toho už se nic nedaním? Děkuji

Dobrý den,

kryptoměny jsou v ČR považovány za nehmotný majetek a daní se jako ostatní příjmy. Nejedná se tak bohužel o kapitálový majetek, kde byste za určitých okolností (časový test, příjem do 100 000 Kč) měl šanci na různé úlevy a osvobození od placení daně.

Předmětem daně z příjmu je zisk (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) a to na obchodovanou jednotku. Pokud jste např. 10 jednotek kryptoměny koupil za 150 000 Kč a následně 5 jednotek prodal za 80 000 Kč, vznikl Vám zisk 5 000 Kč (který do výše 30 000 Kč/rok danit nemusíte).

Chcete-li znát více detailů na téma kryptoměn a daní, můžete si je prostudovat v našem článku s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.