Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #8443, Získám hypotéku jako OSVČ s daňovou optimalizací?

Získám hypotéku jako OSVČ s daňovou optimalizací?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, uvažuji o koupi vlastního bytu na hypotéku, ale po přečtení několika článků na internetu začínám mít obavy, jestli jako OSVČ na hypotéku někdy dosáhnu, a proto se na Vás obracím. Podnikám jako hodinový manžel a náklady v roce 2019 vykazuji paušálem ve výši 60%. Chtěl bych koupit byt za 1,4 mil. Kč s vlastním vkladem 300tis a žádat o 1,1 mil. Kč. Existuje nějaká šance, abych na hypotéku dosáhl, když mé příjmy za rok 2019 jsou 425 tis a uplatňuji 60% paušál? V roce 2020 budu uplatňovat náklady 80% procentním paušálem, protože mám již zařízenou řemeslnou živnost v oboru Instalatérství. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

s příjmem 425 000 Kč a 60% náklady máte čistý měsíční příjem jen 14 166 Kč (při 80% nákladech pouze 7 083 Kč). A to je pro získání hypotéky ve výši 1,1 mil. Kč (splatnost 30 let, měsíční splátka 4 400 Kč) velmi na hraně, resp. s 80% náklady zcela mimo realitu. Při žádosti o hypotéku banky obvykle vyžadují daňové přiznání za poslední 2 fiskální roky s dostatečným příjmem. OSVČ optimalizující daně si tak stejně jako lidé pracující na černo musí vybrat. Buď budete platit na daních více a hypotéku získáte, nebo budete platit méně (vyděláte si více), ale hypotéku spíše nezískáte.