Zvýhodňování věřitele, Exekuce a insolvence

Dobrý den, jsem v insolvenčnim řízení, měl jsem dluh na elektřině 1 580 Kč z 10.5., a pak na plynu splatnost 5.7. Paní co mi sepisovala návrh mi říkala, ať už nic neplatím, že se zastavily insolvenčním návrhem platby věřitelům. Insolvenční návrh podán 4.8. Můžu ještě zaplatit tu elektriku? Přijde mi to divné, aby to soud bral jako nepoctivy záměr, jak jsem někde četl. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ač se splátka vybraného dluhu jeví na první pohled jako poctivá věc, v insolvenci tak činit nemůžete, neboť byste zvýhodnil jednoho věřitele před ostatními. Principem insolvence je uspokojit poměrně všechny věřitele (ne jednomu zaplatit všechno a ostatním jen část nebo nic). Nicméně uhrazení nedoplatku na energiích Vám doporučuji si nějak zařídit (jinak Vás mohou odpojit).