Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #7458, Zvýšení nezabavitelného minima

Nová novela o insolvenci od 1.6. - Proč se mi výše příjmu nezvýší, když jsem již rok v insolvenci?

Pokračování dotazu č. 7456: Dobrý den, již jsem včera psal dotaz. Zajímá mě prosím: Jsem v insolvenci rok, mám 1 vyživovací povinnost, plat 19 000 Kč čistého a stále mi dochází jen cca 11 400 Kč. Od června. Zajímá mě - mě se netýká nová novela o insolvenci od 1.6.? Z výpočtu jsem se dozvěděl, že bych si měl více polepšit a brát kolem 14 400 Kč. Zajímá mě - mě se to netýká když již rok insolvenci mám? Tento nový zákon? Vždyť já si tedy vůbec nepolepším a vím, že by teď od června mělo dlužníkům zůstat mnohem více prostředků. Můj kolega, který má exekuce již dlouho a dosud bral 9 500 Kč již měl v červencové výplatě 14 500 Kč čistého (má stejný plat jako já) a já počítal s tím, že u mě to bude stejné. Takže mě se to netýká? Jsem nyní rok a čtvrt v insolvenci, kterou poctivě platím, strhávají mi každý měsíc cca 7-8 000 Kč. Nerozumím nové novele. Děkuji Vám za vysvětlení, proč si já tedy vůbec nepolepším a nezbyde mi více peněz od 1.6.

Dobrý den,

novela insolvečního zákona platná od 1/6/2019 upravuje podmínky insolvence (např. zavádí možnost ukončit insolvenci již po 3 letech při splacení min. 60% dluhů) a vztahuje se pouze na nově zahájená řízení po 1/6/2019. Vás se tedy tato novela nijak netýká.

Zvýšení nezbavitelné částky od 1/6/2019 se týká všech více vydělávajících dlužníků v exekuci a insolvenci (toto opatření nemá s novelou insolvenčního zákona nic společného). Nezabavitelné minimum se v exekuci a insolvenci počítá jinak (v exekuci u nepřednostních pohledávek zůstává dlužníkovi více než v insolvenci - proto bere Váš kolega se stejným platem více peněz). Vy si s platem 19 000 Kč a jednou vyživovací povinností polepšíte o 400 Kč. Dlužníci jsou tak motivováni hledat si lépe placenou práci a nepracovat načerno (dříve jim z vyšších výdělků nic nezůstávalo). Pokud by Vám v práci přidali a pobíral jste třeba 27 000 Kč, polepšil byste si o 3 100 Kč.