Bezúročná půjčka, kterou máte stále u sebe. Tak funguje kreditní karta. Víte ale, jak vybrat tu nejlepší? Hledejte nízké úroky, dlouhé bezúročné období a minimum poplatků.
Pomůže vám s tím naše porovnání kreditních karet, ve kterém údaje pravidelně aktualizujeme. Můžete se tedy spolehnout, že všechny informace jsou 100% platné. Hravě tak najdete tu nejlepší kreditní kartu pro rok 2022.
Bankovní produkty kategorie Kreditní karta jsou právě srovnané sestupně podle Minimální útrata. Minimální útrata znamená "minimální měsíční útrata, při které je vedení kreditní karty bez poplatku".
Kreditní karty také můžete řadit podle nejnižšího úroku, nejdelšího bezúročného období, výše poplatků, či libovolného údaje z naší unikátní měsíčně aktualizované databáze finančních produktů.
Kreditní karta funguje jednoduše. Je to vlastně revolvingový úvěr – tedy půjčka, jejíž čerpání vám poskytovatel automaticky prodlužuje. A vy ji můžete průběžně čerpat a doplácet.
Stejně jako o každý jiný úvěr musíte o kreditku požádat. Poskytovatel pak prozkoumá například vaše příjmy či úvěrovou historii a rozhodne, jestli vaši žádost schválí.
Zároveň stanoví maximální částku, kterou pomocí kreditní karty získáte. Zpravidla to bývají desetitisíce až statisíce korun.
U své banky se setkáte také s tím, že vám kreditku nabídne automaticky. Výši limitu karty stanoví podle obratu na vašem účtu.
I v takovém případě se ale raději podívejte na porovnání kreditních karet a ověřte si, že jinde nedostanete lepší podmínky. Jen tak vyberete opravdu nejvýhodnější kreditní kartu.
Jak kreditní karta funguje, už víte. Abyste ale získali tu nejlepší, musíte znát její parametry. Patří mezi ně zejména:
Bezúročné období u kreditní karty – říká, kolik dní máte na splacení půjčky, aniž by vám banka účtovala úroky. Obvykle je to 45–55 dní. Pokud tedy zaplatíte kreditkou například 1. června a peníze bance vrátíte 5. července, máte tuto půjčku zdarma.
Poplatky za vedení – určují, kolik peněz bance každý měsíc pošlete za to, že můžete kreditní kartu využívat. Zatímco některé kreditky jsou zdarma, jinde zaplatíte i několik set korun. Obvykle přitom platí, že čím je karta dražší, tím víc výhod přináší. Pamatujte také, že u některých poskytovatelů je bezplatné vedení karty podmíněné minimální měsíční útratou.
Slevy a bonusy – s používáním kreditních karet bývají spojené různé výhody. Často je to vrácení určitého procenta ze zaplacené částky (většinou do 500 Kč měsíčně), sleva u vybraných prodejců nebo například cestovní pojištění. Při výběru nezapomeňte tyto výhody a jejich hodnotu porovnat s poplatky. Počítejte ale pouze bonusy, které opravdu využijete.
Úroková sazba – říká, s jakým úrokem musíte počítat, pokud nestihnete peníze zaplatit v bezúročném období kreditní karty. Zpravidla se tato sazba pohybuje mezi 9–30 %. Dlouhodobě nejnižší úrokové sazby kreditní karty měl Diners Club. Možná i proto koncem roku 2022 tato banka skončila.
Poplatky za výběry z bankomatu – obvykle jsou několik desítek korun. Někteří poskytovatelé ale jejich výši určují podle vybírané částky, a proto se u nich poplatky můžou vyšplhat i na několik set korun. Kreditku tedy k výběrům raději nepoužívejte.
A na co se tedy musíte soustředit, když chcete najít tu nejvýhodnější kreditní kartu?
Jedině tak vyberete tu nejlepší kreditní kartu!
I když si pečlivě projdete porovnání a přehled kreditních karet a poté vyberete tu nejlepší, nemáte ještě zcela vyhráno. Aby se vám kreditka opravdu vyplatila, musíte ji správně používat.
Tady jsou 5 tipů, jak na to:
I kreditkou, která má poplatky za vedení, tak můžete v celkovém součtu vydělat (ušetřit).
Dobrý den, mám dotaz na kreditní kartu. Chtěl jsem si kartu pořídit, jelikož jsem nabyl informaci, že si díky ní mohu budovat kreditní skóre, které mi poté pomůže, pokud si požádám o úvěr. Ovšem informace jsem čerpal z USA a když jsem začal hledat informace v ČR, zjistil jsem, že tady by to bylo zřejmě spíše na škodu, ovšem moc informací jsem nenašel. Kreditní kartu vůbec nepotřebuji, přemýšlel jsem o ní pouze z důvodu budování kreditního skóre, ale zajímalo by mě, jak to tedy zde v ČR funguje a jestli by to nebyl do budoucna spíše problém. Děkuji.
Dobrý den,
budování kreditního skóre přes kreditní kartu je velmi akcentováno v USA. V Evropě je trochu jiná bankovní kultura a úvěrová historie z kreditky Vám spíše moc nepomůže. Nezrušená kreditní karta Vám naopak může při žádosti o úvěr bonitu snížit díky schválenému úvěrovému rámci (byť na kreditce nic nedlužíte, banka musí počítat s tím, že můžete kdykoliv čerpat schválený úvěrový rámec - o to Vám půjčí méně).
Pokračování dotazu č. 20955: Dobrý den, děkuji za odpověď. Takže i když kreditka ke splátkám přijde, ale já ji hodím do šuplíku či znehodnotím, tak je to nepoužitelný kus plastu a dokud bych ji neaktivovala, tak se z ní nic nestrhává?
Dobrý den,
každá instituce může mít trochu jiný postup, ale obecně je třeba každou platební kartu vždy nejprve aktivovat (bez toho ji nelze používat).
Dobrý den, v bankovním registru mám vedenou kreditní kartu jako ukončenou, ale v reálu mi stále běží a využívám ji. Nastalo to při konsolidaci, kdy se kreditka započítala ale zrušení se nepodařilo a banka ji následně vede jako ukončenou. Co se stane, když bych ji nesplácel? Dostanu se do registrů? Mám to nahlásit bance? Děkuji
Dobrý den,
na vaši kreditní kartu se určitě nezapomnělo (bude pravděpodobně jen chybný záznam v BRKI). Kreditní kartu určitě dále řádně splácejte.
Pokračování dotazu č. 19102: Dobrý den, psal jsem na druhou seznamku a odepsali mi, že s mou emailovou adresou nemají spojené žádné jméno. Přesto mám zablokovat kartu?
Dobrý den,
pokud Vám budou nadále strhávat peníze, doporučuji kreditní kartu zablokovat.
…ze o něco snáz než v bance. Musíte ale počítat s tím, že podmínky budou pravděpodobně horší než u banky. Pozor si dejte také na: kontokorent a kreditní karty. I když to tak na první pohled nemusí vypadat, vždy se v reálu jedná o půjčku. A to s úrokem, který výrazně převyšuje klasické b…
… žádná omezení v jejich použití nenajdete. Snad s jedinou výjimkou: do 18 let věku studenta se nedá zřídit kontokorent. Později už ano, včetně kreditní karty, samozřejmě s dost omezeným úvěrovým rámcem. Online bankovnictví funguje v plném rozsahu. Finanční prostředky na bankovním účtu …
… peněz za platbu kartou není žádnou novinkou. Řadu let se s ním setkáte i u kreditních karet. Obvykle získáte zpět 1 % z částky, kterou pomocí kreditní karty obchodníkům zaplatíte. V akčních nabídkách ale čas od času narazíte i na větší cashback. Poskytovatelé vám pak peníze: pošlou na…