Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Parcela

Parcela


Definice Parcela

Je pozemek, který je geometricky a polohově určen a ohraničen v katastrální mapě. Každá parcela má určitého vlastníka a je označena parcelním číslem, které se skládá z kmenového čísla, případně i čísla za lomítkem. 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Parcela

L

#11276, Hypotéka na stavu RD a náklady na zasíťování pozemku, Hypoteční poradna, 20.9.2020

Dobrý den, pořídila jsem na hypotéku pozemek, který je dle plánu obce zastavitelným pozemkem pro výstavbu RD, ale není veden jako stavební parcela. Inženýrské sítě jsou na protější straně ulice. Fixaci hypotéky jsem si sjednala na 2 roky, protože plánem je pak hypotéku refinancovat a čerpat hypotéku na výstavbu RD. V mezidobí bych chtěla vyřešit sítě. Lze pak náklady na zasíťování zahrnout do rozpočtu výstavby a krýt je hypotékou? Předpokládám totiž, že získání hypotéky pro výstavbu na nezasíťovaný pozemek bude komplikované. Děkuji

Dobrý den,

banky Vám k účelové hypotéce na bydlení (koupě nemovitosti nebo stavba RD) mohou půjčit až 25% neúčelově, tedy se zahrnutím nákladů na zasíťování nebude problém. Máte-li hlavní řády sítí před pozemkem, postačí Vám zbudovat přípojky, což nebývá nákladné (větším problémem bývá často získání územního souhlasu). Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Orientačně:

 • elektřina: 3x20A 10 000 Kč za zbudování přípojky distributorem a náklady na elektroměrný sloupek (cca 8 000 Kč + dalších 8 000 Kč na zděnou HDS, nechcete-li nevzhlednou plastovou, kterou dávají distributoři defaultně v ceně základního paušálu za rezervovaný příkon)
 • plyn: cca 40 000 Kč do 6m délky, každý další metr cca 2 000 Kč, plynoměrný sloupek 8 000 Kč
 • voda: cca 40 000 Kč s ukončením ve vodoroměrné šachtě 1m od hranice pozemku
 • kanalizace: cca 35 000 Kč s ukončením v revizní šachtě 1m od hranice pozemku
 • M

  #10237, Hodnota pozemku, inženýrské sítě a hypotéka, Reality, 27.5.2020

  Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, jak postupovat a zda je vůbec možné vzít si hypotéku na pozemek, který nakoupím za 1,5 mil. Kč k výstavbě rodinného domu, když tento pozemek je zatím v návrhu ÚP obce - návrhová plocha pro bydlení - zastavitelné území. Je možné, že bude v takovém případě pozemek bankou ohodnocen pouze jako pole a tedy nedají mi hypotéku ve výši 90% kupní ceny 1,35 mil Kč? Co mám dělat? Jak nákup pozemku financovat? Případně, jsou pro banku důležitější jiné parametry pozemku? K pozemku vede zkolaudovaná obecní cesta, veškeré sítě včetně kanalizace jsou 5m od hranice pozemku pod obecní cestou. Děkuji za odpověď!

  Dobrý den,

  je-li dle aktuálně platného ÚP vaše parcela vedena jako pole, pak má v tuto chvíli pro banku zástavní hodnotu pole. Spekulativní hodnota může být samozřejmě vyšší, když sázíte na budoucí změnu ÚP, nicméně banky Vám spíše na takovouto zástavu nepůjčí. Stačí aby Rada či Zastupitelstvo Města změnu ÚP neschválilo a rázem je hodnota parcely zanedbatelná. 

  Absence inženýrských sítí je dalším problémem. Získat územní souhlas na přípojky (nedejbože stavební povolení na prodloužení hlavních řádů) může být v případě nepřízně osudu velmi komplikované. Stačí aby Rada Města nedala souhlas s věcným břemenem pro vaše přípojky v obecním pozemku a přípojky nepostavíte. Zatímco Stavební úřad musí postupovat dle zákona a splníte-li všechny zákonem stanovené podmínky, pak Vám územní souhlas a stavební povolení vydat musí, Rada a Zastupitelstvo Města jsou volené politické orgány, které Vám mohou dle své libovůle stavbu blokovat (např. dokud nedáte obci nebo spřátelenému spolku obce/zastupitelů dar, atd.). O takovémto jednání politiků na hranici vydírání byla zrovna včera natočena zajímavá reportáž. Proto banky obvykle nezasíťované pozemky do zástavy akceptují pouze tehdy, máte-li vydaný platný územní souhlas na přípojky. 

  A

  #9375, Prodej pozemku v zástavě, Reality, 24.3.2020

  Dobrý den, mám dotaz ohledně koupi části pozemku od našich sousedů. Můžou nám sousedi prodat části ze svých pozemků/parcel, když v katastru nemovitostí má parcela zapsané zástavní právo smluvní? Chápu dobře, že sousedé mi absolutně nemůžou prodat vůbec nic? Když to má v zástavě banka? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  samotné zástavní právo prodeji nebrání, ale:

  1) banky obvykle k zástavnímu právu nechávají zapsat "zákaz zcizení", které už prodej omezuje (nelze prodat bez souhlasu banky)

  2) nikdo příčetný by si parcelu se zástavním právem za cizí úvěr stejně nekoupil, neboť by o ni mohl velmi rychle přijít (pokud by dlužník přestal splácet)

  M

  #1062, Dotaz v bankovní poradně, , 26.10.2013

  Dobry den,mam dotaz jestli me nejaka banka da hypotecni uver na nemovitost kde je od realitni kanclare uz poskytnuty uver 300 tisíc a zastavni pravo smluvni. splaceni uveru je jednorazove při prodeji jejich realitkou nove stavebni parcely která je nove vymerena a na katastru vedena jako stavebni parcela.dekuji Margita

  Dobrý den,

  toto je velmi komplikované, neboť realitní kanceláře jsou obecně vnímány jako nespolehlivé. Bude záležet na dalších detailech jako celková zastavitelná hodnota oné parcely, velikost nového hypotečního úvěru, Vaše příjmy, atd., ale předem zdůrazňuji, že Vaše pozice bude značně stížená.

  Zkuste vyplnit rychlý formulář zde s konkrétnějšími parametry a kolegové se na to podívají důkladněji.

  Články o Parcela

  Na co nezapomenout před koncem roku?

  Na co nezapomenout před koncem roku?

  15.12.2017, Aktuálně

  … majitelem nemovitosti na katastru 1/1/2018. Pokud jsmenemovitost nabyli nově vroce 2017 (či došlo ke změně užívání – např.zpole se stala stavební parcela), pak je třeba do 31/1/2018 podat daňovépřiznání FÚ dle lokality nemovitosti (ne dle našeho bydliště). Vostatníchpřípadech se daňové přizn…

  Bankovní produkty – půjčky a hypotéky

  Bankovní produkty – půjčky a hypotéky

  27.11.2017, Půjčka

  …ejte svoji hypotéku! Ať už je účel hypotéky jakýkoliv, vždy jetřeba ručit trvale obytnou nemovitostí (byt vosobním vlastnictví,zasíťovaná stavební parcela atd.). Některé banky akceptují i rekreační objektyči nezasíťované stavební pozemky, ovšem může to být kompenzováno přirážkoukúrokové sazbě…  Banky v ČR