Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Smluvní pokuta

Smluvní pokuta


Definice Smluvní pokuta

Je částka, která je předem dohodnutá ve smlouvě jako sankce pro případné porušení podmínek. Nejčastěji se smluvní pokuta sjednává za nezaplacení, nepřevedení nemovitosti, nebo na zajištění pravdivosti různých prohlášení o stavu nemovitosti.
Vyjádření smluvní pokuty může být v pevné částce, v procentu z hodnoty obchodu, nebo v podobě úroku (procentu z částky za den, měsíc, či rok).

Smluvní pokutu musí povinný zpravidla zaplatit na výzvu oprávněného, resp. ve lhůtě stanovené ve výzvě. Nezaplacení smluvní pokuty následované žalobou oprávněného může vést k navyšování závazku povinného (navýšení v čase, povinnost uhradit právní náklady, apod).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Smluvní pokuta

PL

#11850, Sankce za nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 20.11.2020

Dobry den, jaka je sankce za nenacerpani hypoteky (refinancovani), z jake castky se sankce vypocitava a kdy je splatnost sankce? Castka na smlouve je 4,4 mil. Kc, vycisleni stavajici banky, kde mi bylo nabidnuto pokracovat v hypotece za stejnych podminek tj.1,79% (u nove Hypotecni banky je urok 2.68%) je 4,341 mil. Kc. Dekuji za informai. Hezky den

Dobrý den,

za nenačerpání hypotéky si banky účtují obvykle 2-5% z nenačerpané částky. Ve Vašem případě tak může být smluvní pokuta až 220 000 Kč. 

R

#11053, Pokuta za nečerpanou hypotéku, Hypoteční poradna, 26.8.2020

Dobrý den, v lednu 2021 mi končí fixace hypotéky a než začaly úrokové sazby padat, zajistil jsem si v refinancování u UniCredit Bank. Nyní bych chtěl smlouvu o refinancování vypovědět a využít nízké úrokové sazby u jiné banky. Pracovnice UniCredit Bank mi ale sdělila, že smluvní pokuta bude 38 tis. Kč. Celkově je s ní špatná komunikace. Zdá se mi to nějak moc, když smlouva ještě ani "nenaběhla". Můžete mi sdělit jak vysokou pokutu mohou požadovat dle zákona? Refinancovat se má částka cca 1,7 mil. Kč. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

za nenačerpanou hypotéku banky účtují pokutu až 5% z nečerpané částky. Zákon o spotřebitelském úvěru Vám dává možnost odstoupit od smlouvy do 14 dní od podpisu bez sankce a dále limituje výši pokuty za předčasné splacení hypotéky na max. 1% z předčasné splátky (max. 50 000 Kč) u úvěrů, kde uplynulo 24 měsíců od podpisu. 

R

#10070, Nenačerpání hypotéky a pokuta za předčasné splacení, Hypoteční poradna, 15.5.2020

Dobry den, mam hypoteku z 10/2017 na dum. Je hotova hruba stavba. Zadal sem o prodlouzeni cerpani (nestihl jsem castku vycerpat za 2 roky, dlouhe stavebni rizeni, pozde vydane povoleni, vse dolozeno bance), zamitnuto bankou. Jelikoz byla hypoteka na pul s byvalou, rozhodl jsem se ji vyplatit a prevzit hypoteku refinancovanim v dobe fixace do jine banky (puvodni banka mi nabidla novou sazbu 3,9%, coz jsem odmitl). Refinanc byl povolen, ale pokuta byla vycislena na 13% z vycerpane castky. Podal jsem reklamaci. Zajima me, jak banka vykazuje ucelne vynalozene prostredky, a kolik si maximalne muze v ramci dobrych mravu rict? Ve smlouve je i klauzule o 1% a max. 50 tis. Kc sankci, ale evidentne se to tyka asi jine formy ukonceni hypoteky nez refinanc jinam, kdyz mi vycislili pokutu asi 250 tisic Kc. Jak se branit? Dozor CNB, Financni arbitr, lze se dostat i v mem pripade na to 1% pokuty (nebo nejhure tech 50 tisic Kc)? Dekuji

Dobrý den,

smluvní pokuta max. 1% z předčasné splátky mimo výročí fixace (max. 50 000 Kč) je platná jen pro řádně načerpanou hypotéku, u které proběhlo min. 12 řádných splátek. Pokud jste hypotéku nenačerpal či neprovedl min. 12 řádných splátek, zákonné omezení o max. výši smluvní pokuty se Vás bohužel netýká. Doporučuji hypotéku řádně dočerpat, rok splácet a teprve potom přemýšlet o refinancování.

R

#10063, Smluvní pokuta za nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 14.5.2020

Dobrý den, s ženou jsme loni podepsali hypotéku s tím, že budeme letos stavět, nicméně díky situaci, která nastala (koronavir) mi poměrně výrazně klesl příjem. Takže jsme přemýšleli, že vypovíme nečerpanou hypotéku. Říkal jsem si, že to nebude nic extra drahého. Banka mi však na můj dotaz napsala, že bude požadovat pokutu 155 000 Kč (žádali jsme o 3,1 mil. Kč na rekonstrukci RD). Někde jsem se dočetl, že v rámci momentální situace vrátili hypotéku zdarma, ale nevím jak mám dále postupovat. Za každou další radu děkuji.

Dobrý den,

za nenačerpání hypotéky banky účtují smluvní pokutu do 5% z nečerpané částky. Můžete zkusit banku požádat o prominutí této pokuty s ohledem na krizi koronaviru, ale banka nemá povinnost Vám tuto pokutu odpustit.

T

#10050, Smluvní pokuta za pozdní splátky, Půjčka, 13.5.2020

Dobrý den, bohužel jsem se dostal do skluzu se splácením úvěru, teď už zbývá cca 20 000 Kč, ale od jisté doby již splácím konkrétní úvěr pravidelně po 3 000 Kč. Původní společnost pohledávku prodala jiné, ale ta mi účtuje poplatky za vymáhání, které jsou cca 1 000 měsíčně. Původní věřitel mi žádné takové poplatky neúčtoval, proto je mi divné, že nový ano ale hlavně v takové výši. Prosím o radu, co se s tím dá dělat. Díky moc

Dobrý den,

je třeba prostudovat úvěrovou smlouvu, která stanovuje výši smluvních pokut a dalších poplatků za pozdní splácení. Případně vyhledejte odbornou právní pomoc - právník může posoudit vaši situaci (stav vymáhání, vydané soudní rozhodnutí, výše nákladů na vymáhání).

Články o Smluvní pokuta

Jak správně používat vaše karty

Jak správně používat vaše karty

12.2.2014, Běžný účet

…vý limit, což je maximální částka, kterou si můžete půjčit. Tuto částku nesmíte překročit, jinak vám bude karta odebrána respektive naúčtována smluvní pokuta. Platební karta Karta spojená s bankovním účtem nebo se spořícím účtem, obvykle používaná k nákupu věcí tak, že peníze se odečto…Banky v ČR