Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Smluvní pokuta

Smluvní pokuta


Definice Smluvní pokuta

Je částka, která je předem dohodnutá ve smlouvě jako sankce pro případné porušení podmínek. Nejčastěji se smluvní pokuta sjednává za nezaplacení, nepřevedení nemovitosti, nebo na zajištění pravdivosti různých prohlášení o stavu nemovitosti.
Vyjádření smluvní pokuty může být v pevné částce, v procentu z hodnoty obchodu, nebo v podobě úroku (procentu z částky za den, měsíc, či rok).

Smluvní pokutu musí povinný zpravidla zaplatit na výzvu oprávněného, resp. ve lhůtě stanovené ve výzvě. Nezaplacení smluvní pokuty následované žalobou oprávněného může vést k navyšování závazku povinného (navýšení v čase, povinnost uhradit právní náklady, apod).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Smluvní pokuta

K

#14381, Ukončení smlouvy s operátorem, Osobní a rodinné finance, 27.5.2021

Pokračování dotazu č. 14374: Dobrý den, děkuji za odpověď. Takže mám to chápat, že když smlouvy k paušálům, ke kterým byly i zařízení, byly před schválením insolvence, nemají po mně nárok vymáhat čásku za zařízení co si doúčtovali po schválení? Oni pořád operují, že pohledávka vznikla po oddlužení, ale to oni vyúčtovali pozdě. Zařízení byly ke smlouvám z doby před insolvenci. Děkuji za ochotu a odpověď.

Dobrý den,

já bych vycházel z toho, že pokud s Vámi operátor ukončil smluvní vztah před vstupem do insolvence a v tento moment Vám vyúčtoval pokutu za porušení smluvních podmínek (kterou přihlásil do insolvence), pak musela ve stejný moment vzniknout i druhá smluvní pokuta za zařízení (telefon a notebook). Není důvod, aby nárok na druhou smluvní pokutu vznikl operátorovi až za několik měsíců po ukončení všech smluvních vztahů (a naúčtování první pokuty za ukončení smluvních vztahů). Operátor si měl všechny smluvní pokuty související s ukončením smlouvy přihlásit do insolvence. 

M

#13457, Nesihnu načerpat hypotéku, Hypoteční poradna, 14.3.2021

Dobrý den, máme podepsanou hypotéku u ČMSS, kterou musíme začít čerpat do 26.6. 2021. Chtěli jsme stavět RD, máme i pozemek, ale vzhledem ke korona situaci začínáme řešit plány až nyní. Prý by šlo požádat o prodloužení. Četla jsem ale, že moc často prodloužení neschvalují. Nevíte, co je potřeba k prodloužení doložit, prosím? Do června budeme mít sotva plány. Budou chtít znovu dokládat i přijmy? Nevím, jestli má cenu řešit plány, kdyby nám hypotéku měli zrušit. Děkuji.

Dobrý den,

požádejte ČMSS (nově ČSOB Stavební spořitelna) o prodloužení lhůty pro čerpání a uvidíte. Za nenačerpání hypotéky v řádné termínu se účtuje smluvní pokuta 2-5% z nevyčerpané částky. 

PL

#11850, Sankce za nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 20.11.2020

Dobry den, jaka je sankce za nenacerpani hypoteky (refinancovani), z jake castky se sankce vypocitava a kdy je splatnost sankce? Castka na smlouve je 4,4 mil. Kc, vycisleni stavajici banky, kde mi bylo nabidnuto pokracovat v hypotece za stejnych podminek tj.1,79% (u nove Hypotecni banky je urok 2.68%) je 4,341 mil. Kc. Dekuji za informai. Hezky den

Dobrý den,

za nenačerpání hypotéky si banky účtují obvykle 2-5% z nenačerpané částky. Ve Vašem případě tak může být smluvní pokuta až 220 000 Kč. 

R

#11053, Pokuta za nečerpanou hypotéku, Hypoteční poradna, 26.8.2020

Dobrý den, v lednu 2021 mi končí fixace hypotéky a než začaly úrokové sazby padat, zajistil jsem si v refinancování u UniCredit Bank. Nyní bych chtěl smlouvu o refinancování vypovědět a využít nízké úrokové sazby u jiné banky. Pracovnice UniCredit Bank mi ale sdělila, že smluvní pokuta bude 38 tis. Kč. Celkově je s ní špatná komunikace. Zdá se mi to nějak moc, když smlouva ještě ani "nenaběhla". Můžete mi sdělit jak vysokou pokutu mohou požadovat dle zákona? Refinancovat se má částka cca 1,7 mil. Kč. Děkuji za odpověď. 

Dobrý den,

za nenačerpanou hypotéku banky účtují pokutu až 5% z nečerpané částky. Zákon o spotřebitelském úvěru Vám dává možnost odstoupit od smlouvy do 14 dní od podpisu bez sankce a dále limituje výši pokuty za předčasné splacení hypotéky na max. 1% z předčasné splátky (max. 50 000 Kč) u úvěrů, kde uplynulo 24 měsíců od podpisu. 

R

#10070, Nenačerpání hypotéky a pokuta za předčasné splacení, Hypoteční poradna, 15.5.2020

Dobry den, mam hypoteku z 10/2017 na dum. Je hotova hruba stavba. Zadal sem o prodlouzeni cerpani (nestihl jsem castku vycerpat za 2 roky, dlouhe stavebni rizeni, pozde vydane povoleni, vse dolozeno bance), zamitnuto bankou. Jelikoz byla hypoteka na pul s byvalou, rozhodl jsem se ji vyplatit a prevzit hypoteku refinancovanim v dobe fixace do jine banky (puvodni banka mi nabidla novou sazbu 3,9%, coz jsem odmitl). Refinanc byl povolen, ale pokuta byla vycislena na 13% z vycerpane castky. Podal jsem reklamaci. Zajima me, jak banka vykazuje ucelne vynalozene prostredky, a kolik si maximalne muze v ramci dobrych mravu rict? Ve smlouve je i klauzule o 1% a max. 50 tis. Kc sankci, ale evidentne se to tyka asi jine formy ukonceni hypoteky nez refinanc jinam, kdyz mi vycislili pokutu asi 250 tisic Kc. Jak se branit? Dozor CNB, Financni arbitr, lze se dostat i v mem pripade na to 1% pokuty (nebo nejhure tech 50 tisic Kc)? Dekuji

Dobrý den,

smluvní pokuta max. 1% z předčasné splátky mimo výročí fixace (max. 50 000 Kč) je platná jen pro řádně načerpanou hypotéku, u které proběhlo min. 12 řádných splátek. Pokud jste hypotéku nenačerpal či neprovedl min. 12 řádných splátek, zákonné omezení o max. výši smluvní pokuty se Vás bohužel netýká. Doporučuji hypotéku řádně dočerpat, rok splácet a teprve potom přemýšlet o refinancování.

Články o Smluvní pokuta

Jak správně používat vaše karty

Jak správně používat vaše karty

12.2.2014, Běžný účet

…vý limit, což je maximální částka, kterou si můžete půjčit. Tuto částku nesmíte překročit, jinak vám bude karta odebrána respektive naúčtována smluvní pokuta. Platební karta Karta spojená s bankovním účtem nebo se spořícím účtem, obvykle používaná k nákupu věcí tak, že peníze se odečto…Banky v ČR