Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Dluh

Dluh


Definice Dluh

povinnost dlužníka vyrovnat závazek vůči věřiteli, za „dobré“ dluhy lze považovat ty, kde půjčené peníze byly rozumně investovány (např. hypotéka na vlastní bydlení), „špatné“ dluhy reprezentují především peníze půjčené na spotřebu (např. půjčka na dovolenou, vánoční dárky či jiné zbytné záležitosti)Dotazy v poradně k Dluh

JN

#10599, Refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 2.7.2020

Dobrý den, refinancuji hypotéku před vypršením fixační doby. Refinancování proběhlo 14.1. 2019 s úrokovou sazbou 2,79%. Nyní se naskytlo lepší řešení přejít před fixací k Hypoteční bance s úrokovou sazbou 2,05%. Předčasná splátka jistiny úvěru činí 1 417 000 Kč. Zaráží mě, že jsem se byl informovat u KB k vyčíslení HÚ před měsícem a úhrada za předčasné splacení vycházela na 13 700 Kč. Teď došlo k předčasnému splacení úvěru a úhrada za předčasné splacení najednou vychází na 41 000 Kč. Jsem tímto postupem dosti zmaten. Můžete mi prosím poradit co dál? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud od podpisu úvěrové smlouvy nebo refixace neuplynuly ani 2 roky, mohou Vám banky účtovat poměrně vysoké sankce. Refinancování mimo řádný termín obvykle probíhá tak, že si vyžádáte vyčíslení zůstatku včetně penále k určitému datu a k tomuto datu úvěr doplatíte. Máte-li od banky písemné potvrzením s vyčíslením dluhu včetně penále ve výši 13 700 Kč k určitému datu a Vy jste tento termín dodržel a k tomuto datu původní úvěr doplatil, doporučuji banku upozornit na porušení podmínek z její strany a trvat na zaplacení pouze 13 700 Kč. Případný spor můžete řešit přes Finančního arbitra.

I proto je vždy lepší řešit refinancování hypotéky s využitím služeb nezávislého hypotečního poradce, který Vám může pomoci s nekorektním postupem bank.

LD

#10592, Insolvence a prodej nemovitosti, Exekuce a insolvence, 2.7.2020

Dobrý den, za dva měsíce mi končí insolvence. V tuto chvíli mám zaplaceno víc jak 30%. V dědictví jsem nabyla nemovitost, kterou se insolvenční správce snaží prodat. Nemovitost byla nabídnuta přes realitní kancelář a přišla první nabídka. Vše ale dlouho trvá. Jak se bude postupovat v případě, že insolvence skončí v dané lhůtě a nebude ještě podepsána kupní smlouva? Soud mi tuto nemovitost vrátí a já jí budu moci případně prodat? Nebo zůstane u insolvenčního správce a ten se jí bude i nadále snažit prodat, i přes to že bude vydané rozhodnutí o oddlužení? Nebo nebude vydané rozhodnutí dokud nebude nemovitost prodána? Zájemce se nemůže dohodnout s ostatními vlastníky a odkupu jejich části, mám obavy, že od koupi odstoupí.

Dobrý den,

insolvence automaticky nekončí datem poslední splátky. Ins. správce musí soudu podat zprávu o vašem oddlužení (plnění podmínek) a návrh na ukončení insolvence a prominutí dluhů. Teprve po soudním rozhodnutí o ukončení insolvence a prominutí dluhů bude celé oddlužení ukončeno. Pokud se nemovitost do tohoto data neprodá, vrátí se Vám a budete s ní moci naložit dle svého uvážení.

L

#10590, Ukončení insolvence a svatba, Exekuce a insolvence, 2.7.2020

Dobrý den, mám přítele, kterému již brzy za pár měsíců končí insolvence. Podle kalendáře už měla být insolvence zaplacená. To však není. Jeho zaměstnavatel mu peníze sice strhával ale neposílal je už insolvenčnímu správci. I na výplatní pásce má uvedeno že, mu je strhával. Momentálně šla celá věc na policii přes insolvenčního správce. Přítel si mne chce vzít. Dluh už by měl být zaplacený celý a insolvence by měla také končit. Jak to vlastně bude dál? Přejdou dluhy na zaměstnavatele a můj přítel bude z obliga? Mohu si přítele vzít aniž bych se musela obávat? Nebo je stejně lepší vyřídit předmanželskou smlouvu? Asi je to lepší ale v každém případě i bez insolvence v dnešní době že? Kolik taková předmanželská smlouva stojí a kde se vyřizuje? Notář či právník? Děkuji moc

Dobrý den,

se svatbou doporučuji vyčkat na ukončení insolvence a případné prominutí ostatních dluhů (soud o tomto vydá rozhodnutí). Pokud si zaměstnavatel srážky nechával a neposílal je ins. správci, pak je třeba věc řešit s Policií ČR. Nevím jak dlouho se tak dělo, ale určitě není možné věřitelům sdělit "mé peníze vymáhejte po mém zaměstnavateli". Váš přítel dluží věřitelům (dluhy nepřecházejí na zaměstnavatele) a zaměstnavatel nyní dluží Vašemu příteli. 

Ohledně předmanželské smlouvy - manželství má mnoho závažných právních dopadů (vyživovací povinnost, společné ručení za dluhy, atd.). Předmanželská smlouva se sepisuje např. v případě, kdy jeden z manželů má rizikové podnikání a chce druhého z manželů ochránit před případným krachem firmy a ručením za tyto závazky. Předmanželskou smlouvu si samozřejmě můžete nechat sepsat i vy, nicméně se pak nabízí otázka, proč se vlastně ženit/vdávat (když budete mít 100% oddělené finance). 

Vyčkejte na konec insolvence a pak důkladně zvažte, máte-li ve svého přítele 100% důvěru a chcete-li s ním v životě sdílet všechny lepší i horší chvíle. Tato úvaha je mnohdy lepší než sepisování předmanželských smluv, protože i se zcela oddělenými financemi a majetkem je společný život s dlužníkem peklo.

J

#10589, Insolvence, Exekuce a insolvence, 1.7.2020

Dobrý den, jsem v insolvenci už 2 a půl roku doplatit zbývá necelých 100 000 Kč. Strhávají mi z příjmu 14 000 Kč cca 4 tis. plus mám ručitele, který platí 2 500 Kč. Za jak dlouho bude částka splacena a co se stane, když mi insolvenci zruší? Jsem samoživitelka, dvě děti nezletilé, zůstává mi 7 až 8 000 Kč z výplaty.

Dobrý den,

s příjmem 14 000 Kč a 2 vyživovanými osobami činí nezabavitelné minimum od 1/7 nově 13 302 Kč (doposud to bylo 11 576 Kč). Pro úspěšné ukončení insolvence je třeba během 5 let splatit min. 30% dluhů. Pokud byste podmínky insolvence nesplnila, zbylé dluhy by Vám prominuty nebyly.

OD

#10587, Jak řešit dluhy za dopravní nehodu, Osobní a rodinné finance, 1.7.2020

Dobrý den, splácím 20 000 Kč jako pokutu za dopravní nehodu. Každý měsíc 2 000 Kč. Při nehodě byla zraněna 87 letá žena a pojišťovna po mně chce zaplatit za léčení v nemocnici 158 000 Kč. Pojišťovna mi nabídla splátkový kalendář 4 400 Kč každý měsíc po dobu tří let. To nejsem z důchodu 12 000 Kč schopný platit. Nevím co mám dělat. Dokonce zvažuji, že si sáhnu na život a pojišťovna nedostane nic. Protože manželka by se vzdala dědictví po mně. Což je jednoduché, protože nic nemám. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

každý máme v životě jinak nastavené priority, ale sahat si na život kvůli penězům mi přijde poměrně zvrhlé. Navíc dluh 158 000 Kč není neřešitelný, nejedná se o miliony. V manželství ručíte za dluhy společně a nerozlučně, tedy byste oním saháním si na život stejně nic nevyřešil (pojišťovna by začala dluhy vymáhat po Vaší manželce). Nemáte-li zúžené SJM, pak by polovina všeho (peněz, majetku, atd.) byla předmětem dědického řízení (např. i polovina peněz na účtu manželky - vše co jste s manželkou za dobu trvání manželství nabyli je součástí SJM). 

Zaviněné škody za dopravní nehody kryje vaše povinné ručení. Nevím co se Vám přesně přihodilo, ale jestliže jste způsobil škodu nekrytou povinným ručením (např. jste řídil pod vlivem alkoholu), nebylo by lepší se k problému postavit jako chlap čelem? 

Napište pojišťovně, že máte důchod jen 12 000 Kč (taktéž uveďte výši důchodu manželky) a byli byste schopni splácet např. jen polovinu požadované částky. Z příjmu 12 000 Kč a s jednou vyživovanou osobou (manželka) by navíc exekučně nešlo vymáhat více (spíše méně), neboť Vám vždy musí zůstat tzv. nezabavitelné minimum. Pojišťovna by tak mohla na Váš návrh přistoupit, protože ani s pomocí exekutora by z Vás pravděpodobně více nedostala.

Články o Dluh

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

…úvěru na bydlení není ani snížení úrokových výnosůposkytovatele po předčasném splacení spotřebitelského úvěru na bydlení, anijeho úrokové náklady z dluhů,” upozornila tehdy mluvčí České národní bankyMarkéta Fišerová. I když se tedy rozhodnete doplatit hypotékuještě před skončením fixace, nemus…

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice

Až k 10 %. Tak vysoko míří podle statistik průměrný ročnívýnos akcií od začátku minulého století. Tedy podstatně výš než při investovánído zlata, dluhopisů nebo nemovitostí. I proto jsou investice do akcií a fondůstále oblíbenější i v České republice. Podívejte se na několik základních rad,které…

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

Češi dluží stovky miliard korun. Podle expertů bude přibývat problémů se splácením

3.6.2020, Půjčka

… obyvateléČeské republiky. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registruklientských informací. A i když podle těchto dat objem nesplacených dluhůoproti loňsku klesl, pravděpodobně se to brzy změní. V porovnání s prvním čtvrtletím minulého roku tak letos vestejném období stoupl celkový dl…

Pět základních podmínek pro získání hypoték

Pět základních podmínek pro získání hypoték

27.4.2020, Hypotéka

…tiž na delší dobusplácení. Jak zjistit, jestli hypotéku získáteJak tedy získat hypotéku? Potřebujetedostatečné úspory, dost vysoký příjem i minimum dluhů. Vždy ale pamatujte, že každá banka posuzujetyto parametry trochu jinak. A zatímco u některých poskytovatelů požadovanýhypoteční úvěr nedostan…

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

Koronavirus, splátky bankám a osobní finance

4.4.2020, Osobní a rodinné finance

…venčního řízení: pro řízení zahájená od 6/2019: splácet měsíčně min. 2 200 Kč pro řízení zahájená před 6/2019: splatit během 5 let min. 30% dluhů Po uplynutí lhůty pro osobní bankrot (3 nebo 5 let) soud na návrh insolvenčního správce rozhoduje o úspěšném či neúspěšném ukončení insolvenc…Banky v ČR