Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Dluh

Dluh


Definice Dluh

povinnost dlužníka vyrovnat závazek vůči věřiteli, za „dobré“ dluhy lze považovat ty, kde půjčené peníze byly rozumně investovány (např. hypotéka na vlastní bydlení), „špatné“ dluhy reprezentují především peníze půjčené na spotřebu (např. půjčka na dovolenou, vánoční dárky či jiné zbytné záležitosti)Dotazy v poradně k Dluh

PF

#11260, Insolvence, Exekuce a insolvence, 17.9.2020

Dobrý den, měl bych dotaz týkající se ins. řízení. Je to 3 léta, co mi byla ukončena insolvence (dále jen "ins"). Ins. probíhala v období 2015 až 2017, kdy bylo uspokojeno 100% pohledávek přihlášených věřitelů. V letech 2012 a 2013 jsem způsobil škodu dopravní nehodou svému tehdejšímu zaměstnavateli, na kterého je v současnosti vyhlášen konkurs, podotýkám že vzniklá škoda byla částečně uhrazena z pojistné smlouvy o Odpovědnosti zaměstnance za škodu, dále mi byli tehdy prováděny srážky ze mzdy. Dnes 17.9 jsem obdržel dopis dopis od Ins. správce "Lechkovský & Backa" ve kterém mě informují o vyhlášení konkursu na tehdejšího zaměstnavatele, dále mně informují o tom že spravují pohledávky tehdejšího zaměstnavatele a že objevili, že tehdejší zaměstnavatel eviduje škodní událost ve výši 250.000 Kč, kterou po mně chtějí neprodlené uhradit a to do 5ti pracovních dnů. Maji právo se takto domáhat této pohledávky, která vznikla v období před zahájením ins řízení? Tehdejší zaměstnavatel měl prostor, kdy se mohl o pohledávku přihlásit ale neučinil tak. Mohu očekávat nějaké komplikace? Představa, že bych měl platit 250.000 Kč mně v celku děsí. Děkuji.

Dobrý den,

neboť ke vzniku této pohledávky došlo 2-3 roky před vaším osobním bankrotem, měl ji zaměstnavatel řádně přihlásit do insolvence. Doporučuji informovat ins. správce o této skutečnosti. I bez insolvence by byl tento dluh v roce 2020 pravděpodobně promlčen (pakliže jste nepodepsal uznání dluhu či pohledávka nebyla zaměstnavatelem vymáhána).

DM

#11255, Hypotéka s věcným břemenem dožití, Hypoteční poradna, 17.9.2020

Dobrý den, prosím o radu. Jaké jsou možnosti hypotéky při koupi nemovitosti s věcným břemenem dožití? Dcera chce koupit nemovitost od babičky a do smlouvy chtějí jako podmínku dát věcné břemeno dožití. Teď ale mají problém se získáním hypotéky. Prý jim žádná banka toto neumožní. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku neakceptují nemovitosti s věcným břemenem práva dožití. Pokud by dlužník přestal splácet, banka by nemovitost musela prodat výrazně pod cenou, neboť s babičkou na dožití by si dům koupil málokdo (představte si to jako hodnotu nájmu za očekávanou dobu užívání - např. při nájmu 15 000 Kč a očekávaném dožití 20 let odečtěte od hodnoty domu 3,6 mil. Kč). Takto prodaná nemovitost pod cenou by pravděpodobně nestačila na doplacení dluhu. Proto banky takovéto nemovitosti do zástavy neakceptují. 

Jediným řešením by bylo ručit za hypotéku jinou než kupovanou nemovitostí. Prostudujte podmínky hypotéky.

EB

#11251, Exekuce, Exekuce a insolvence, 17.9.2020

Pokračování dotazu č. 11245: Tady jde o to, že teď chce peníze exekutor. Při tom exekuce byla nařízena až 2.3.2017, splácet se při tom začalo již 9.1.2015 a v březnu 2016 nám byl vydán splátkový kalendář, to už měla stavební spořitelna na svém účtu téměř 3/4 dluhu a zbývalo doplatit 219 000 z celkového dluhu 650 000 Kč, přesto tedy exekutor vydal 2.3.2017 exekuční příkaz a chce peníze.

Dobrý den,

způsob vymáhání dluhu volí věřitel. Může se s Vámi domluvit na dobrovolném splátkovém kalendáři nebo může své pohledávky vymáhat soudní cestou (exekučně). Je tedy možné, že jste v letech 2015-2017 splácela dle dohodnutého splátkového kalendáře a věřitel 2017 změnil názor a rozhodl se zbytek dluhu vymáhat exekučně.

KB

#11247, Dluží mi peníze a vstoupil do insolvence, Exekuce a insolvence, 16.9.2020

Dobrý den, přihlásila jsem se do vzdělávacího centra pro studium na vysoké školy, zaplatila cca 27 000 Kč. Po dvou měsících, tedy 31.11. 2016 nám však bylo při výuce sděleno, že vše končí, protože v říjnu se oběsil jednatel. Přitom centrum mělo stovky studentů, cca 400, protože mělo připravovat na lékařské fakulty, právnické, ekonomické a farmaceutické, Žádali jsme okamžitě vrácení peněz, nic se však nedělo, až někdo dal 2. jednatelce insolvenci. Trestní oznámení nic neřešilo, jednatelka se nedostavovala k insolvenčnímu správci a ani její právní zástupce. Insolvenční správce nám uznal přihlášku na částku asi 21 000 Kč, skutečně nám však vyplatí cca 2 236 Kč, což je směšné, protože jsme si jako študáci vydělávali peníze po brigádách. Ale právník z ministerstva spravedlnosti mi napsal, že ten zbytek dluhu nezaniká a mám si sehnat právníka a zbytek po ní vymáhat. 

Dobrý den,

k insolvenci dochází obvykle v případě, kdy je právnická osoba předlužena (dluhy jsou vyšší než majetek) nebo fyzická osoba nestíhá splácet své závazky. V takové situace bývá běžné, že se dlužníkovi nepodaří uhradit 100% svých závazků. Úkolem ins. správce pak je příjmy v insolvenci přerozdělovat mezi všechny dlužníky. 

Nejprve je nutné si ujasnit, kdo Vám dluží peníze a kdo je v insolvenci (vzdělávací centrum - pravděpodobně právnická osoba NEBO jednatel - fyzická osoba). Dluží-li Vám peníze jednatel a ten je zároveň v insolvenci, pak po úspěšně ukončené insolvenci (podaří-li se mu během 5 let splatit min. 30% dluhů) bude zbytek dluhů prominut a nebude možné jej dále vymáhat. Nebude-li insolvence úspěšně ukončena a dluhy prominuty, bude možné zbylou dlužnou částku (navýšenou např. o zákonné úroky z prodlení) vymáhat soudní cestou (exekučně). V případě stovek věřitelů a nemajetného dlužníka s malými příjmy ale může být úspěšnost vymáhání nevelká. V životě se zkrátka může stát, že Vám někdo zpronevěří peníze a Vy jej z něj nedostanete ani soudní cestou, protože kde nic není, ani smrt nebere. 

EB

#11245, Exekuce, Exekuce a insolvence, 16.9.2020

Pokračování dotazu č. 11243: Dobrý den, my totiž máme od spořitelny potvrzující dopis, kde nám sdělují, že je vše řádně zaplaceno a že není vůči tomuto účtu žádný dluh. Exekuce tedy byla zahájena po řádném splácení dle domluvy se stavební spořitelnou.

Dobrý den,

v takovém případě doporučuji stavební spořitelnu nejprve informovat o neexistenci vymáhaného dluhu (neboť byl již uhrazen - předložte jim potvrzení o doplacení dluhu). Pravděpodobně se jedná o administrativní pochybení na straně spořitelny, ale bude-li spořitelna dále trvat na exekuci, braňte se soudní cestou. 

Články o Dluh

Investujete opravdu chytře?

Investujete opravdu chytře?

16.9.2020, Komerční sdělení

…yžaduje. Klient tedyplatí pouze za služby, které opravdu využívá, nikoliv za balíček služebnapárovaný na jednotlivé strategie. Pasivní investice do dluhopisů čicertifikátů tedy vyjdou levněji než aktivní investování s podporou makléře avyužitím pokročilých investičních nástrojů. Navíc s ohledem …

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

16.9.2020, Spoření

…typům spoření, které lidé používají k zajištění nadůchod. A to včetně penzijního spoření. Klientům umožní investovat své penízenapříklad do: akcií, dluhopisů, investičních fondů, cenných kovů, nemovitostí nebo do práv duševníhovlastnictví. O svých investicích rozhodnete samiPrávě široké portfoli…

Penzijní připojištění a Doplňkové penzijní spoření

Penzijní připojištění a Doplňkové penzijní spoření

28.8.2020, Spoření

…t exekutor či insolvenční správce? Nemůže. Peníze uložené na penzijnímspoření nemohou být předmětem exekuce ani nemohou být použity k umoření Vašichdluhů v rámci insolvence. Pokud byste ale peníze během exekuce/insolvencesami vybrali, pak by se jednalo o mimořádný příjem, který by již předmětem …

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

Klesá počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Situace se ale brzy změní

26.8.2020, Půjčka

Zhruba o 7 000. O tolik klesl ve druhémletošním čtvrtletí počet lidí, kteří mají problémy se splácením dluhů. Vyplýváto z dat, která zveřejnila společnost SOLUS. Podle jejích údajů ve druhémletošním čtvrtletí dlouhodobě nesplácelo své dluhy 553 000 lidí v Českérepublice. V první čtvrtině roku to…

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

Stále víc hypoték nabízí úrok pod 2 %. Průměr už spadl na 2,15 %

24.8.2020, Hypotéka

…i lidé žádat po vypuknutí koronavirové krize. Také díky němu se aktuálně počet nesplacených půjčekpohybuje pod 1 %. Dá se ale čekat, že po skončení dluhového moratoria tentopoměr poroste. A je otázkou jak vysoko. Pokud se toto číslo zvedne příliš,poskytovatelé úrokové sazby hypoték pravděpodobně…Banky v ČR