Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Dluh

Dluh


Definice Dluh

povinnost dlužníka vyrovnat závazek vůči věřiteli, za „dobré“ dluhy lze považovat ty, kde půjčené peníze byly rozumně investovány (např. hypotéka na vlastní bydlení), „špatné“ dluhy reprezentují především peníze půjčené na spotřebu (např. půjčka na dovolenou, vánoční dárky či jiné zbytné záležitosti)



Dotazy v poradně k Dluh

AH

#11898, Vkladní knížka a exekuce, Spoření, 24.11.2020

Dobrý večer, nedávno na babiččinu vkladní knížku skočil exekutor. Už je to cca měsíc a stále ji nevrátil. Co s tím?

Dobrý den,

pokud Vaše babička dlužila peníze a dluh byl vymáhán exekučně, je velmi pravděpodobné, že exekutor peníze z vkladní knížky vybral a použil je na umoření dluhů.

E

#11886, Nesplácím včas, banka si peníze strhla sama, Půjčka, 24.11.2020

Dobrý den, mám v bance splátku 4 tisíce splatnou do 20. Výplata mi chodí 25. Včera mi banka strhla ty 4 tisíce z alimentů, které chodí na děti vždy k 20. Může to banka vůbec strhnout? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vy jste si s bankou domluvila, že budete svou splátku hradit každý měsíc k 20. Pokud nebudete splácet řádně a včas, banka si bude peníze z účtu strhávat nedobrovolně a hrozí Vám zesplatnění půjčky (banka by pak mohla požadovat navrácení celé dlužné částky - na to byste pravděpodobně neměla a došlo by k exekuci). Banka obecně nezkoumá, co za peníze Vám chodí na účet (výplata, alimenty, důchod, dávky, atd.). Nelze tak argumentovat "toto jsou alimenty, z těch svůj dluh splácet nebudu". 

KH

#11876, Dědictví, dluhy a insolvence, Osobní a rodinné finance, 23.11.2020

Dobrý den, jsem v osobním bankrotu. Vlastním 1/3 domu, 1/3 domu vlastní maminka. Mám tyto otázky. Co by se stalo v případě mé smrti? Přecházejí mé dluhy v insolvenci na syna? Bude dědit 1/3 podílu z domu? Co by se stalo v případě smrti mé maminky? Jsem jediný dědic. Děkuji

Dobrý den,

Vaše dluhy automaticky na nikoho nepřecházejí - spolu s majetkem (1/3 domu) se stávají součástí dědictví. Na Vašem synovi by pak bylo se rozhodnout, zdali dědictví jako celek přijme či odmítne. V případě úmrtí maminky by předmětem dědického řízení byl její majetek (1/3 domu). Pokud by maminka nesepsala závěť, dědilo by se dle zákona (zákonnými dědici jsou v první řadě děti a manžel zůstavitele). Dlužník v insolvenci nemůže dědictví odmítnout a musí ho vydat ins. správci.

J

#11873, Máme požádat o osobní bankrot?, Exekuce a insolvence, 23.11.2020

Pokračování dotazu č. 11872: Dobrý den, jenže mi platíme úvěry včas jak máme. Tak nevím jestli nám ten osobní bankrot povolí.

Dobrý den,

jestli zvládáte hradit všechny své závazky řádně a včas, nemá smysl žádat o osobní bankrot. Ale psala jste, že jste v exekuci. Obecně, osobní bankrot není žádná výhra. Je to poslední šance, jak se zbavit jinak neřešitelných dluhů a získat šanci na nový začátek. Sepsání žádosti o oddlužení by Vás přišlo na 6 000 Kč + DPH a dále byste platili odměnu ins. správce min. 1 600 Kč měsíčně (a náklady na přezkum pohledávek 250 Kč + DPH/pohledávka). Je-li to Vašich silách, doporučuji své dluhy (i exekučně vymáhané) uhradit bez vstupu do insolvence. Není-li splácení dluhů ve Vašich silách, pak je samozřejmě lepší požádat o osobních bankrot než čelit doživotním exekucím a narůstajícímu dluhu.

J

#11872, Proč mi banka půjčila?, Půjčka, 23.11.2020

Dobrý den, banka nám dala úvěry, mně i manželovi zvlášť. Z toho jsme usuzovali, že nikde nic nedlužíme. Nyní přišla exekuce na manžela, ale jsem tam zapsaná i já. Zablokovali nám účty. Jsme oba v částečném invalidním důchodu. Původní částka byla na 41 000 Kč. Teď to dělá skoro 137 000 Kč. Jak může dát banka úvěr, když je někdo někde dlužník? Je jasné, že by musel být v registru. Teď nevíme co dělat. Uvažovali jsme o insolvenci. Můžete prosím poradit?

Dobrý den,

existence dluhu nebrání získání další půjčky a ne všechny dluhy jsou zapisovány do registrů (BRKI, NRKI, SOLUS). Můžete mít zcela libovolné množství dluhů a půjček. Měl byste ale být schopen všechny své závazky splácet řádně a včas. Banka při žádosti o půjčku zkoumá Vaši bonitu v daném okamžiku. Pokud byste např. měl půjčku u jiné banky na 41 000 Kč, velmi pravděpodobně by to získání další půjčky nebránilo (41 000 Kč je zanedbatelný závazek). Nezvládáte-li splácet své závazky, požádejte o osobní bankrot. 

Články o Dluh

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

18.11.2020, Půjčka

…tovateliúvěrů i neziskovým sektorem, a pokud by se situace na trhu změnila, budemepřipraveni podniknout takové kroky, abychom ochránili občany před dluhovoupastí,“ uvedla v tiskovém prohlášení na webu Ministerstva financí AlenaSchillerová. Pokud tedy vláda dojde k názoru, žeposkytovatelé sliby n…

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

16.11.2020, Hypotéka

…přispěla snížením svých sazeb i zrušením dalších dvoupodmínek pro získání hypotéky. Už na začátku dubna zrušila limit ukazateleDTI (tedy poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr). A zhruba vpolovině června uvolnila i limit DSTI (tedy poměr měsíční splátky dluhu kčistému příjmu). Také to…

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

Jak na převod hypotéky na jinou osobu či nemovitost

13.11.2020, Hypotéka

…s hypotékou. Novýmajitel tak převezme nejen nemovitost, ale i půjčku, kterou jste si na jejípořízení vzali. Od prodejní ceny tedy odečtete aktuální dluh a vyjde vámčástka, kterou od kupce dostanete. Takový postup má ale 2 háčky: 1. Najít správného zájemceMusíte sehnat kupce, který s převodem hyp…

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

11.11.2020, Reality

…lehnout, že ať bude situace jakákoliv, bude alespoň část vašeho portfoliavydělávat. A pokryje případné ztráty z jiných segmentů. A kam tedy ještě peníze vložit? Kroměnemovitostí se obvykle vyplatí investovat také například do: akcií, drahých kovů, dluhopisů či kryptoměn.

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

Hypotéka pro manžele: 3 možnosti, jak hypotéku získat

10.11.2020, Hypotéka

…ýhodou například ve chvíli, kdy jeden z vás platí výživné na děti zpředchozího manželství nebo splácí nějaké půjčky. Navíc musíte počítat s tím, že dluh u bankymáte oba společně. Pokud tedy jeden z vás přestane na splácení hypotečníhoúvěru přispívat, musí vše platit druhý. Jinak vám oběma hrozí …



Banky v ČR