Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Rodičovská

Rodičovská


Definice Rodičovská

neboli rodičovský příspěvek, dávka státní sociální podpory, 220 000 Kč vyplácených měsíčně po dobu 2-4 let rodiči celodenně pečujícímu o dítě, obvykle navazuje na „mateřskou“, délku čerpání (a z toho plynoucí výši měsíční dávky) je možné měnit 1x každé čtvrtletí, max. měsíční dávka činí 11 500 KčDotazy v poradně k Rodičovská

AM

#12420, Budu mít daňový přeplatek?, Daně, 13.1.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu využít daňovou vratku při nečerpání slevy na poplatníka v případě, že jsem byla na nemocenské od ledna do dubna 2020 a po té jsem 1. května nastoupila na mateřskou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud jste v roce 2020 neměla žádné zdanitelné příjmy, nemáte bohužel jak vyčerpat daňovou slevu na poplatníka (24 840 Kč). Jedná se o slevu (nikoliv dávku nebo bonus), kterou můžete uplatnit pouze v případě zdanitelných příjmů. Nemocenská, mateřská ani rodičovská nejsou zdanitelnými příjmy (žádné daně, zdravotní ani sociální pojištění z těchto příjmů neplatíte).

MS

#12399, Jsem těhotná na neschopence a banka mi nechce půjčit, Půjčka, 11.1.2021

Dobrý večer, chci se zeptat, jsem na neschopence a jsem těhotná. Ale nejsem v rizikovém těhotenství. Chtěla jsem od banky půjčit peníze na rekonstrukci bytu který potřebuji, abych měla kde žít až se miminko narodí, ale žádná banka mi nepůjčí právě proto, že jsem na neschopence. Tudíž se ptám, zda by pro mě nebyla vhodná nebankovní půjčka. Byt ve kterém bych byla je potřeba udělat komplet celý a je to v baráku mé sestry. Když budu řádně splácet, nemůže nikdo přijít a nějak zabavit sestře barák? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle Zákona o spotřebitelském úvěru může věřitel (banka, nebankovní poskytovatel úvěrů) půjčit peníze jen tomu, kdo bude schopen splácet. Těhotná matka samoživitelka na neschopence nemůže být schopna úvěr na rekonstrukci bytu splácet. Nyní pobíráte nemocenskou, 2 měsíce před porodem nastoupíte na mateřskou, následně budete čerpat rodičovskou. Min. 3 roky bez příjmu ze zaměstnání. Z čeho byste půjčku splácela? Příjem z nemocenské, mateřské, rodičovské Vám bude stačit maximálně na živobytí pro Vás a dítě. Bez partnera/manžela jste na všechno sama, musíte počítat s mimořádnými výdaji a nečekanými komplikacemi. 

Pokud byste plánovala rodičovskou jen na 2 roky, sehnala hlídání/školku již od 2 let věku dítěte a nastoupila do zaměstnání, byla by rodičovská přinejlepším 16 666 Kč/měsíc (rodičovská na 3 roky vychází pouze na 10 000 Kč/měsíc). Splátka půjčky na rekonstrukci (např. 300 000 Kč, RPSN 6%, splatnost 8 let) vychází na 4 000 Kč. Zůstávalo by Vám 12 500 Kč. Uživila byste z takové částky sebe a dítě? Pro představu, průměrný důchodce pobírá měsíčně 15 000 Kč, neživí dítě, nesplácí půjčku a má problém s penězi vyjít. 

Nechcete-li zničit život sobě a svému dítěti, vyhněte se nebankovním půjčkám obloukem. Bylo by jistě krásné strávit první roky s miminkem ve zrekonstruovaném bytu, ale pokud na to nemáte, je lepší se před porodem nezadlužovat.

K

#12357, Může manžel uplatnit slevu na manželku na mateřské?, Daně, 8.1.2021

Dobry den, kdyz jsem pobirala materskou do cervence a pak presla na rodicovskou, muze si manzel uplatnit slevu na manzelku?

Dobrý den,

slevu na manželku může manžel uplatnit pouze tehdy, pokud jste měla v roce 2020 příjem nižší než 68 000 Kč čistého. Do tohoto limitu se počítá příjem ze zaměstnání a mateřská (rodičovská nikoliv). Z důvodu mateřské se tak s příjmem do limitu pravděpodobně nevejdete (v dalších letech na rodičovské bez dalších příjmů velmi pravděpodobně ano).

S

#12347, Kolik mi zůstane v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 7.1.2021

Dobrý den, mam insolvenci uz tri roky, z toho jsem pres rok neplatila, jelikoz jsem se dostala na druhy rodicak a ten byl 7 500 Kc, takze mi z toho nic strhnout nemohli. Pak jsem mela posledni sanci s tim, ze musim zacit posilat 5 400 Kc kazdy mesic, jinak mi insolvenci ukonci. Zaplatatila jsem asi 3 splatky, pak uz jsem byla opet v krizi a nemela z ceho to davat. Ted jsem se rozhodla ze nastoupim do prace na HPP, i kdyz mam pred sebou jeste 2 roky rodicovky prispevek, ktery jsem si ted momentalne navysila na 10 tis. Zajimalo by me, pokud tu je jeste sance ze mi unsolvenci nezrusi, jestli by mi zustavalo neco z výplaty, kdyz mam k tomu i rodicovky prispevek. Doufám v to, ze mi budou nechavat alespon minimalni mzdu plus rodicovky prispevek ale bojim se, ze kdyz mam rodicak, tak aby mi nestrhavali celou vyplatu. Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,

v rámci ins. řízení započatého před 6/2019 je třeba během 5 let splatit min. 30% přihlášených pohledávek. Výše nezabavitelného minima (kolik Vám zůstane) závisí na celkové výši příjmu a počtu vyživovaných osob.

Příklad: Rodičovská 10 000 Kč, příjem z HPP 15 000 Kč, 2 děti, bez manžela: z celkového příjmu 25 000 Kč Vám bude zůstávat 17 082 Kč.

K

#12319, Mateřská, rodičovská a sleva na manželku, Daně, 6.1.2021

Dobrý den, kdyz jsem cely rok pobirala materskou a byla doma, muze si manzel uplatnit slevu na manzelku?

Dobrý den,

mateřská se počítá do příjmů, tedy slevu na dani na manželku s nízkými příjmy lze uplatnit jen pokud byl příjem z mateřské za rok 2020 nižší než 68 000 Kč. Naopak rodičovská se do příjmů nepočítá, tedy s rodičovskou lze tuto slevu uplatit nezávisle na výši příjmů z rodičovské.

Články o Rodičovská

Daň z příjmu za rok 2019

Daň z příjmu za rok 2019

25.1.2020, Daně

… DP), podpora vnezaměstnanosti, veškerévyplácené důchody (invalidní, starobní), nemocenská, mateřská, výživné namanželku. Do příjmů se nepočítá: Rodičovská,výživné na dítě (alimenty), přídavky na děti, stipendia, sociální příplatky,dávky v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení, pastelkovné, p…

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

ČSSD opět upřednostnila seniory před rodinami s dětmi

23.3.2019, Politika

Zatímco průměrnýdůchod letos přesáhl 13 000 Kč a každoročně výrazně roste, nejčastěji vyplácenárodičovská činí necelých 8 000 Kč. Podle Maláčové v pořádku. Proč přidělení eráru vždy ostrouhají rodiny s dětmi? Růst penzí a rodičovskéSenioři anirodiny smalými dětmi to nemají lehké. Žít plnoh…

Daň z příjmu za rok 2018

Daň z příjmu za rok 2018

22.1.2019, Daně

…DP), podpora vnezaměstnanosti, veškeré vyplácenédůchody (invalidní, starobní), nemocenská, mateřská, výživné na manželku. Do příjmů se nepočítá: Rodičovská, výživné nadítě (alimenty), přídavky na děti, stipendia, sociální příplatky, dávky vhmotné nouzi, příspěvek na bydlení, pastelkovné, p…

Daň z příjmu za rok 2017

Daň z příjmu za rok 2017

26.2.2018, Daně

…DP), podpora vnezaměstnanosti, veškeré vyplácenédůchody (invalidní, starobní), nemocenská, mateřská, výživné na manželku. Do příjmů se nepočítá: Rodičovská, výživné nadítě (alimenty), přídavky na děti, stipendia, sociální příplatky, dávky vhmotné nouzi, příspěvek na bydlení, pastelkovné, p…

Přídavky na děti 2018

Přídavky na děti 2018

2.1.2018, Osobní a rodinné finance

…410 Kč). Mimo samotného příjmu zezaměstnání/OSVČ se uznávají také důchody, nemocenská/mateřská, rodičovská,podpora vnezaměstnanosti/při rekvalifikaci a příspěvky na péči o osobu do18 let věku.Banky v ČR