Slovník pojištění


Definice Nová hodnota

Reprodukční hodnota, za kterou se dá aktuálně na trhu pořídit daná věc. Příklad pro pojištění domácnosti: Vznikne-li pojistná událost na 3 roky starém televizoru, pojišťovna vyplatí adekvátní částku na pořízení nového zařízení stejného typu.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k

MN

#2407, Rozvod a vypořádání majetku, hypotéky, Hypoteční poradna, 8.1.2016

Mám u vás hypotéku a ráda bych se dozvěděla jednu věc. Rozvádím se a chtěla bych vyplatit manžela, abych nepřišla o barák. Kdybych si u vás navýšila úvěr o 1 000 000 Kč, kolik bych musela měsíčně splácet. Děkuji Nováková P.S teď splácíme přes 4 000 Kč

Dobrý den,

nejsme Vaše banka, ale poradenský portál. Ohledně rozvodu, je třeba od sebe oddělit vypořádání majetku a vypořádání hypotéky. O RD (majetku) se samozřejmě můžete dohodnout s manželem, případně rozhodne soud (kdo koho jak vyplatí, jestli se to prodá, atd.).

S hypotékou je to složitější, za tu ručíte s manželem oba společně a nerozlučně a ani rozvod na tom nic nemění. Bance je jedno, kdo nemovitost vlastní - bance ručíte za hypotéku až do plného doplacení úvěru oba dva. Jediným řešením bývá hypotéku refinancovat novou hypotékou (či dohodnout nové podmínky včetně vyvázání jednoho z ručitelů) v momentě výročí fixace úrokové sazby (zpravidla každých 5 let) - jinak to je na benevolenci banky (nemá k tomu důvod se připravovat dobrovolně o jednoho z ručitelů) či o vysokém poplatku za předčasné ukončení úvěru (když se refinancuje hypotéka mimo výročí fixace).

Ohledně navýšení úvěru, je třeba, aby celková nová hodnota úvěru nebyla vyšší než 90% hodnoty nemovitosti. A samozřejmě je třeba mít dostatečný příjem. Napište, jaký máte příjem, jakou hodnotu má zhruba nemovitost, kolik z úvěru ještě zbývá doplatit a můžeme to přibližně spočítat.

Články o

Pojištění elektroniky: na co si dát pozor při pojištění mobilu a notebooku

14.9.2020, Pojištění, Autor: Jan Klusák

… škody. Nová, nebo časová hodnota?Další důležitou informací v podmínkách je to,jestli vám pojišťovna škodu zaplatí v nové, nebo časové hodnotě. Nová hodnota – za zničenou neboukradenou elektroniku dostanete tolik peněz, abyste si mohli koupit tu samouvěc novou. Časová hodnota – za zničen…

Orientujte se v pojištění 1

10.12.2013, Pojištění, Autor: Petr Jermář

…ou nebo novou hodnotu, kdy vpřípadě časové hodnoty je pojistné plnění rovno vzniklé škodě (hodnota RD těsně před požárem, tedy s opotřebením) a nová hodnota kryje plně nápravu škody (výstavba nového RD). U škodového pojištění lze být podpojištěn, tedy sjednat pojistnou částku menší než j…